Hraboši hraboši!!

Miluju povodně, kůrovce a hraboše. Postupně vám napíšu proč. Dnes napíšu své hlubokomyslné úvahy o hraboších. Usilovně čtu o hraboších, kůrovci, povodních a vždycky se zasměju takovým tím hořkým smíchem, když s mým partnerem jedem krajinou, vpravo řepka vlevo řepka a dotyčný povzdychne: „a takovejch krásnejch solárů tady mohlo bejt…“ v případě solárů je tomu samozřejmě naopak.

Klára Samková | foto: parlamentnilisty.cz

Nyní si dovolím předestřít p.t. publiku dva mediální výstupy ohledně hrabošů a zdvořile bych požádala, jestli by si to mohli páni odborníci mezi sebou vyříkat a v případě, že to dočtete vy anebo snad i oni až dolů, se mohli ujednotit alespoň v tom, že utlouci je potřeba Samkovou. Nebude mi to vadit, mám už v tom praxi: 1) Příspěvek č. 1: ZDE

Další možností, jak se vypořádat s hrabošem, je hluboké rozorání polí, čímž se naruší nory hrabošů. Pokusit se o to je podle Hnízdila potřebné, ale otázkou je kde a za jakých podmínek. „Zemědělci bojují za každou kapku vláhy, bylo by nerozumné rozorat pozemek a půdu obrátit a připravit ji o zbytky vláhy, které tam jsou,“ argumentuje Michal Hnízdil, odborník z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského: 2) Příspěvek č. 2: ZDE.

Tento článek vychází z informací od Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který sleduje míru sucha v půdě. Tvrdí, že je všude naprosté a absolutní sucho… Dovoluji si zdvořile coby blbej právník požádat dotyčné odborníky, zda by mohli sledovat tok mých myšlenek a usměrnit mě, kde je v mojí úvazelogická chyba:

1) máme tady značné sucho – půda je přeschlá, voda v ní není. 2) I kvůli suchu se nám děsně přemnožili hraboši, kteří sežerou na co přijdou, včetně těch zbytků zaschlé úrody. 3) hraboše můžeme zlikvidovat za a) jedem, což se nelíbí národu a líbí se to zemědělcům nebo za bé) hlubokou orbou, kdy se hraboši vyhrabou a chcípnou, což se nelíbí zemědělcům protože náklady a národ o této možnosti ani netuší (a ano, přečetla jsem množství článků na hraboší téma a možnost dosažení úspěchu v hubení hlubokou orbou jsem našla celkem v jednom článku…)
4) Proti hluboké orbě (která není prováděna už dlouho, protože náklady a země je tedy zcela udusána) se bouří odborníci z příspěvku ad 1), že by „půda přišla o zbytky vláhy“…. která však dle odborníků ad 2) není, protože je frapantní sucho… PROSÍM VÁS, NEMOHLI BYSTE DÁT DOTACI MÍSTO NA JED NA HLUBOKOU ORBU, A TO NAVÍC VÝLUČNĚ KOLMO KE SPÁDU ORANÉHO LÁNU, ABY HLUBOKÁ ORBA ZÁROVEŇ ZADRŽOVALA VODU?

Aneb, jak říkává moje 84letá maminka, „vy advokáti, Klárko rozumíte všemu“. Pročež si dovoluji zvážiti možnost realizace mého návrhu. Děkuji, slunce v duši, půdě déšť, Klára.