Nevěřte lžím! Počet vražd vůbec nesouvisí s množstvím střelných zbraní v držení lidí

OSTRAVA | Mezinárodní analýza ukazuje, že zvýšené množství zbraní ve státě neznamená vždy vysokou míru kriminality v zemi. Podle autora článku na portálu iRozhlas také záleží na temperamentu obyvatelstva, upozorňuje na překvapivou informaci z veřejnoprávního média světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Nu, i slepá kuřata na Vinohradské občas zrno najdou.

Ilustrační snímek

Podle srovnávaní o držení legálních a nelegálních zbraní z roku 2017 na webu GunPolicy vychází, že Česká republika má 13 střelných zbraní na 100 obyvatel a je to nadprůměr, počet vražd však spáchaných tímto typem zbraně ukazuje opačný podprůměr (0,07 na 100 tisíc obyvatel).

Takže nevěřte lžím. Naopak plně ozbrojená společnost rapidně kriminalitu snižuje – Izrael, tam teroristy zneškodňují policisté a vojáci často za pomoci ozbrojených civilistů, nebo Švýcarsko, minimální kriminalita a samopal v každé rodině i s náboji, jelikož po základní vojenské službě zůstává branci zbraň doma a to plně automatická. Takže nevěřte liberálně-demokratickým lžím, které vedou k totalitě; jen totality chtějí odzbrojenou společnost – viz. nacisté v Německo a nebo bolševici v SSSR.

Samopal do každé rodiny? Ano, jistě. Klidně i dva

Autor hned zdůrazňuje, že například Italové vykazují trochu jinou statistiku: Mají stejný počet střelných zbraní, ale vraždí se jimi až čtyřikrát častěji. V Norsku je to zase trochu jinak, tam je množství zbraní dvakrát vyšší, používají je ale mnohem méně.

Vysoká čísla mají také ve Venezuele, kde na sto lidí připadá 18 zbraní a dochází k 26 vraždám na sto tisíc obyvatel. Podle autora tam kriminalita vrostla kvůli sérii politických a ekonomických selhání venezuelské vlády, šíří i tak propagandu, jelikož kriminalitu způsobila blokáda a ekonomický terorismus páchaný Spojenými státy.

Je nepravděpodobné, že by regulace zbraní byla schopna zachránit jakoukoli zemi před velkým počtem vražd, jak autor uzavírá, temperament a kultura obyvatelstva jsou velmi důležité a nelze je překonat jen omezeními.

Zbraň do každé rodiny?

Podplukovník Pavel Černý

V dubnu Sputnik psal na téma regulace zbraní, když holandský návrh Směrnice o nabývání a držení zbraní vyvolal pobouření v České republice. Tehdy elitní vojenský expert Pavel Černý řekl Sputniku, že taková směrnice nepomůže v boji proti zločinu nebo terorismu.

„Pachatelé trestné činnosti, ať běžní kriminálníci či teroristé o vydání povolení nežádají a ani zpravidla nesplňují přísné podmínky pro povolení pro držení zbraně (trestní rejstřík apod.),“ řekl Černý.

Navíc zdůraznil, že se regulace legálního držení zbraní tedy pouze vychýlí a více kontroly a moci ve společnosti bude mít právě onen kriminální segment.