Benzín v Česku má zlevnit ekonomická válka mezi Čínou a Spojenými státy

PRAHA | Příznivý dopad bude mít na ceny benzinu a nafty stále se prohlubující obchodní válka mezi Spojenými státy (SS) a Čínou. Očekává se totiž, že globální poptávka po ropě zpomalí, a to po zavedení celních opatřeních vůdce SS Trumpa a následné reakce Číny. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: petrol.cz (cropped foto)

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak sdělil, že na čerpacích stanicích se očekává pokles cen o 15 až 20 haléřů za litr. Na benzinových stanicích si můžeme nyní koupit Natural 95 asi za 32,82 Kč a naftu za 31,98 Kč za litr. Kvůli obchodní válce se poptávka po ropě zvyšuje nejpomaleji od roku 2008, uvedla Mezinárodní agentura pro energii.

„Ropný kartel OPEC sice těží nejméně za posledních pět let, ale kompenzuje to zvýšená těžba ve Spojených státech a Kanadě. Na trhu bylo v prvním pololetí více ropy, než bylo poptáváno, a ve druhém pololetí lze očekávat vyrovnaný stav. Cena ropy by se tak měla v několika příštích měsících pohybovat kolem 60 dolarů. Stejně tak lze očekávat i stagnaci cen pohonných hmot v České republice,“ uvedl Tomčiak.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček si myslí, že v důsledku obchodní války by se na světové trhy mohla vrátit íránská ropa. Dále dodal, že pokud by Čína jako odplatu začala nakupovat íránskou ropu, na trh by to mohlo vrátit až 1,5 milionu barelů ropy denně.