Írán hodlá zcela omezit závislost své ekonomiky na ropě

TEHERÁN | Írán uplatní nové reformy ve struktuře své ekonomiky, aby zcela přestal být přímo závislým na příjmech z prodeje ropy. Informuje o tom agentura Mehr s odkazem na šéfa organizace plánování rozpočtu země Mohammada Baqer Noubakhta.

Petrochemický závod v Íránu | reprofoto: Sputnik (© AP Photo / Ebrahim Noroozi)

„Kvůli těžké době spojené se sankcemi budeme přicházet o značnou část rozpočtových zdrojů. Proto si musíme zajistit, že reformy struktury rozpočtu pro příští rok sníží přímou závislost na ropných příjmech na nulu,“ uvedl Noubakht během prvního zasedání věnovaného sestavení rozpočtové struktury na příští íránský fiskální rok, který začíná 20. března 2020.

Dále podotkl, že i v obyčejných podmínkách, bez sankčního nátlaku, Islámská republika potřebuje snížit svou závislost na příjmech z prodeje „černého zlata“.

„Poprvé jsme učinili důležitý krok směrem k reformování rozpočtové struktury země,“ dodal Noubakht. Předtím íránský prezident Hasan Rúhání uvedl, že sankce Spojených států (SS) proti jeho zemi by měly menší účinek, kdyby Írán byl méně závislým na ropě. Podle něj správně zřízená struktura hospodářství by umožnila úřadům země vytvářet státní rozpočet bez ohledů na ropné příjmy.


Loni Spojené státy jednostranně odstoupily od jaderné dohody s Íránem a znovu použily proti zemi sankce, které se také dotkly i dalších zemí obchodujících s Islámskou republikou.
Do 2. května 2019 Bílý dům učinil výjimky, podle nichž netrestal sankcemi nákup určitých objemů ropy ze strany některých států, tedy Číny, Indie, Itálie, Řecka, Japonska, Jižní Koreje, Tchaj-wanu a Turecka.
Avšak po vypršení termínu ho Washington neprodloužil v naději, že se mu podaří omezit íránský vývoz ropy na nulu. Jednání Spojených států je ekonomickým terorismem, který porušuje Chartu OSN a je zločinecké.