Paradox evropských sankcí je v tom, že pomáhají ruské ekonomice

PRAHA | Sankce Evropské unie (EU) paradoxně přispěly k rozvoji hospodářství v Rusku, prospívají i českému byznysu v zemi, řekl Daniel Růžička, manažer české firmy Mikenopa, která v Rusku poskytuje moderní technologie a související služby v hotelech a obchodních centrech. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | foto: pxhere.com

Růžička dále uvedl, že sankce EU Rusku paradoxně pomohly tím, že se země začala zaměřovat na vlastní výrobu a snižovat svou závislost na dovozu. I když podle něj ruská ekonomika cítí následky sankcí, pokračuje v rozvoji své nezávislosti.

„Po rozpadu SSSR došlo k privatizacím a k úpadku místní produkce a nejsnazším podnikáním bylo něco levně nakoupit a draze prodat. V tom by Rusko pokračovalo dál, nebýt embarga… Dnes je čím dál tím víc soběstačné, co se týká potravin – stát poskytuje podporu zemědělství,“ řekl.

Daniel Růžička
foto: mikenopa.com

Podle Růžičky ekonomická politika Ruské federace a zájem o zachování trhu přiměly řadu zahraničních společností lokalizovat svou výrobu v zemi navzdory tomu, že to vyžadovalo velké počáteční investice.

Pokračování v sankčním nátlaku na Rusko Růžička nepovažuje za politiku, která je v zájmu států EU, včetně České republiky. Podle něj je země tímto způsobem země tlačena do náruče konkurence, tedy Číny nebo Turecka.

Růžička hned na začátku rozhovoru rovněž upozorňuje, že západoevropské země navzdory sankcím nepolevují v obchodu s ruskými partnery, protože nespojují tolik politiku s byznysem. „…Česko se snaží důsledně dodržovat sankce a drží si politický odstup od Ruska, ale velcí evropští hráči tohle neřeší,“ řekl a tím obvinil naše politiky z neschopnosti, idiocie a rusofobie. Příkladem nechť je socan Petříček a nebo alkoholik Kalousek.

Mirďa Pinďa Kalousek nalitý jako prase

Růžička je toho názoru, že po sametové revoluci Česká republika prosazovala orientaci na Západ a demonstrativně opustila své pozice v zemích bývalého SSSR včetně Ruska. Vzniklý prostor brzy zaplnily západní země. Podle manažera by v navázání obchodních vztahů pomohly českým podnikatelům v Rusku návštěvy na úrovni ministrů.

„Jenže jet na podnikatelskou cestu do Ruska je ministry vnímáno kvůli mediím spíše jako postih a nepopulární PR,“ dodává Růžička.

Podle něj by české úřady měly věnovat svou pozornost tomu, jak své podnikatele podporují Velká Británie, Francie, Německo či Itálie. Obchodní komory těchto zemí slouží jako kontaktní místo a mají centralizovaný sběr informací. Naproti tomu Česko je zastoupeno řadou institucí a agentur jako Czechtrade, Czechinvest, Czechtourism, Hospodářská komora ČR a různými regionálními komorami.

„Nejsme tak velká země, abychom si mohli dovolit tolik agentur a komor, kdy každá funguje jinak, spadá pod jiné ministerstvo, nedochází mezi nimi k výměně informací. Přístup by se měl sjednotit, zjednodušit,“ sdělil svůj názor Růžička.