Královna Alžběta II o britských politicích: Nedokážou vládnout

LONDÝN | Britská královna je hluboce zklamána dnešní politickou třídou v zemi, píše The Sunday Times s odkazem na zdroje v Buckinghamském paláci. Podráždění Alžběty II se vysvětluje výbušnými následky referenda o brexitu, které i nadále způsobuje rozkol v parlamentu a zemi.

Alžběta II. | repro: BBC

Britská královna Alžběta II je zklamána stávající politickou třídou a její neschopností vládnout. The Sunday Times to sdělil zdroj z Buckinghamského paláce, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes s tím, že jsou to, podle listu, nejkritičtější prohlášení královny za 67 let její vlády. Tyto poznámky vyjadřují její podráždění z výbušných politických následků.

Královna Alžběta II se poprvé podělila o svoje mínění o britských politicích na soukromé akci brzy po demisi premiéra Davida Camerona. Od té doby se její nespokojenost pouze zvýšila.

„Myslím, že je skutečně znepokojena. Slyšel jsem, jak mluvila o svém zklamání z nynější politické třídy, a její neschopnosti správně vládnout,“ sdělil The Sunday Times vysoce postavený královnin společník. „Vyslovila své podráždění a zklamání ohledně kvality našeho politického vedení, a toto zklamání pouze rostlo,“ uvedl.

Boris Johnson | repro: The Guardian

Zpráva o vztahu královny k politické třídě byla zveřejněna spolu s prohlášením premiéra Borise Johnsona o tom, že odmítne rezignovat z postu, když mu sněmovna reprezentantů vysloví nedůvěru. „Británie může v důsledku toho upadnout do největší ústavní krize od dob občanské války,“ míní list.

Stínový ministr financí John McDonnell slíbil, že když parlament nepodpoří Johnsonovu vládu, vydá se vůdce labouristů Jeremy Corbyn do Buckinghamského paláce taxíkem, aby oznámil, že jeho strana je připravena převzít vládu do svých rukou. Tento komentář je jedním z posledních důkazů toho, že odpůrci brexitu v dolní komoře plánují zatažení 93leté královny do sílící krize kvůli vystoupení země z EU, když jim nezbudou jiné varianty.