Turecko informovalo o dodávkách druhé baterie S-400

ANKARA | V srpnu a září dodá Moskva Ankaře součásti druhé baterie protivzdušných raketových systémů S-400, oznámil to turecký ministr obrany Hulusi Akar v přenosu televize NTV. „Pokračují práce na výběru místa dislokace a rozmístění systémů S-400,“ dodal ministr, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vykládka S-400 v Turecku

Rusko koncem července ukončilo první etapu dodávek Turecku systémů S-400, byly dopraveny 30 speciálními lety. Dohoda o dodávkách Ankaře čtyř baterií S-400 za 2,5 miliardy dolarů byla uzavřena v roce 2017. Část této částky má zaplatit zákazník, část půjde na ruský úvěr.

Dlouho očekávané dodávky moderních systémů protivzdušné obrany byly zahájeny 12. července. Turecko je třetí (po Bělorusku a Číně) země, do které Moskva dodává Triumfy. Brzy se k nim má připojit Indie.

PVO komplet S-400 Triumf | repro: Defence News

S-400 Triumf je moderní protivzdušný raketový systém středního a velkého dosahu. Je určen k likvidaci letounů, raket s plochou dráhou letu a balistických raket, včetně středního doletu, může být rovněž použit proti pozemním objektům. Dolet dosahuje 400 km, rakety dokážou sestřelit cíl ve výšce až 30 km.

Na začátku měsíce šéf sekretariátu obranného průmyslu Turecka Ismail Demir prohlásil, že Turecko bude mít pod naprostou kontrolou použití systémů S-400, které koupila od Moskvy. Demir také poznamenal, že Turecko hodlá v nejbližší době samostatně vyrábět analogické systémy.

Demir zdůraznil, že Turecko pracuje na vývoji vlastního systému PRO, který by byl ekvivalentní ruským S-400. Turecké zbraně HISAR a Siper budou, jak se plánovalo, dodávány od roku 2021.