Korejská republika zruší Japonsku obchodní výhody

SOUL | Po eskalaci konfliktu mezi Spojenými státy (SS) a Čínou se obchodní spor zostřuje i mezi jižní Korejskou republikou a Japonskem. Po rozhodnutí Tokia ze začátku srpna vyřadit Jižní Koreu z takzvaného „bílého seznamu“ zemí s preferenčním obchodním statusem plánuje Soul udělat odvetný krok.

Korejská hrdost

Jihokorejské ministerstvo obchodu v pondělí oznámilo, že plánuje vyřadit Japonsko ze svého seznamu preferovaných obchodních partnerů, vůči nimž uplatňuje minimálně restrikce. Jak informovalo, na tomto seznamu bude Japonsko už jen do konce srpna. Je to odveta za krok Tokia na začátku měsíce vyřadit Jižní Koreu ze seznamu zemí s preferenčním obchodním statutem.

Japonsko již v červnu podráždilo jižní Korejce tím, že zpřísnilo kontroly na vývoz citlivých materiálů, které jihokorejské firmy používají například při výrobě čipů a displejů. Následně 2. srpna vyřadilo Jižní Koreu ze svého seznamu zemí s preferenčním obchodním statusem, přičemž poukázalo na výrazný pokles důvěry.

Nejnovější rozhodnutí Soulu o vyřazení Japonska ze seznamu zemí s preferenčním obchodním statusem bude znamenat například delší proces při vyřizování povolení jihokorejských firem na vývoz některých materiálů a produktů do Japonska.

Napětí mezi zeměmi, jejichž vztahy jsou poznamenány koloniální nadvládou Japonska v letech 1910 – 1945, zvýšilo rozhodnutí jihokorejského nejvyššího soudu, podle kterého by japonské firmy měly kompenzovat jihokorejské oběti nucených prací z období druhé světové války. To Japonsko odmítá s tím, že tato otázka byla vyřešena dohodou o normalizaci vztahů v roce 1965.