České letouny L-159 excelují ve Spojených státech

WASHINGTON | Před třemi lety začaly české letouny L-159, jinak zvané také Alca, létat nad americkými základnami v Nevadě a v Novém Mexiku. Američané jsou ze strojů, které byly vyrobeny v Aeru Vodochody, nadšení. Tvrdí, že spolehlivost i výdrž českých letounů je vysoká. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

L-159 Alca | repro: Armádní noviny

Svůj názor vyjádřil na adresu letounů viceprezident Drakenu Sean Gustafson. On sám pracuje jako pilot, byl v čele patnácti letových misí v Afghánistánu a Iráku a byl také součástí americké armády na letounech Thunderbirds a F-16: „Naši piloti i technici byli ohromeny spolehlivostí a provozuschopností letadla. Je to mimořádně spolehlivé, levné a velice schopné letadlo,“ uvedl.

V Americe si letouny vysloužily přezdívku Honey Badger. Toto pojmenování můžeme do češtiny přeložit jako medojed kapský. Jedná se o šelmu, která sice z hlediska velikosti neohromí, je ale schopna zaútočit i na mnohem větší protivníky.

V roce 2014 podepsala firma Draken International smlouvy, týkající se odkupu 28 letadel od české armády. Část strojů byla však prodána do Iráku, proto jich nakonec firma získala 21. České stroje plní funkci agresorů a simulují útok nepřítele.

Letouny jsou využívány především pro cvičení jak amerických tak nizozemských pilotů. Gustafson sdělil, že se létají různé cvičené mise pro letectvo SS, ale i námořnictvo či národní gardu. V průběhu cvičných soubojů se tak česká letadla setkají s takovými stíhačkami, jako např. F-22 a F-35.