Portugalsku hrozí nedostatek potravin a pohonných hmot

LISABON | Portugalská vláda zavedla v pondělí pro zákazníky čerpacích stanic kvóty na benzín po tom, jak řidiči benzínových cisteren začali časově neomezenou stávku za vyšší mzdy. Informovala o tom agentura AP. Vláda zavedla až do odvolání maximální limit 25 litrů benzínu pro řidiče osobních vozidel a 100 litrů pro řidiče náklaďáků.

Ilustrace: pxhere.com

Jelikož k pondělní stávce se připojili i někteří dopravci z jiných sektorů ekonomiky, očekává se i nedostatek zásob čerstvých potravin. Vláda, která se bude již v říjnu ucházet o přízeň voličů v parlamentních volbách, nutí dopravce k dodržení minimálních kvót zásobování.

Úřady od řidičů vyžadují, aby zachovali zásobování pohotovostních složek a letišť pohonnými hmotami na původní úrovni, přičemž zásobování veřejné dopravy by mělo zůstat na úrovni 75 procent a čerpacích stanic na úrovni 50 procent.

Do obchodů by řidiči měli také dopravit všechny rychle se kazící potraviny a poloviční množství ostatních potravin. Vláda již v této souvislosti avizovala, že pokud dopravci nedodrží dané limity, přistoupí k zřídka používané legislativě, která jí umožní přinutit stávkujících řidičů pracovat. To pro výstrahu jednoho nebo více řidičů zastřelí? Aby se zbytek lekl? V Portugalsku vládne socialistický dobytek.