Italský Senát bude dnes rozhodovat o termínu hlasování o nedůvěře premiéru Contemu

ŘÍM | Italský Senát bude v úterý rozhodovat o termínu hlasování o vyslovení nedůvěry premiérovi Giuseppemu Contemu. Předsedové frakcí v Senátu se v pondělí setkali, aby se pokusili dohodnout na uvedeném termínu. Většina se vyslovila za 20. srpen, řekla mluvčí Senátu, kterou cituje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Giuseppe Conte

Potřebné jednomyslné shody všech předsedů frakcí se nedosáhlo, takže o věci musí rozhodnout celý Senát. Jeho členové se musí nyní vrátit z letní dovolené a rozhodnout o termínu hlasování o nedůvěře Contemu. Zasedání Senátu se začne dnes v 18:00 SELČ.

Politická krize v Itálii propukla naplno poté, co vládní Ligu Mattea Salviniho stáhla svou podporu pro vládnoucí koalici. Stalo se tak v souvislosti s projektem Evropské unie na výstavbu vysokorychlostní železnice mezi Turínem a francouzským městem Lyon, který koaliční partner – Hnutí pěti hvězd (M5S) – při hlasování v parlamentu nepodpořil.

Matteo Salvini | foto: The Local Italy


Ovšem spíše se jedná o to, že vládní koalice je podle Mattea Salviniho příliš pomalá, co se týče zastavení migrace na moři, navíc dnes má větší podporu a v průzkumech předběhla M5S proto by po předčasných volbách mohl být Matteo Salvini premiérem a to by se pak děly věci, že by v Bruselu spadly čelisti prounijních sviní.