Jízdu linkovými autobusy cestujícím v Moravskoslezském kraji zpříjemní „smart vychytávky“

OSTRAVA | Chytřejší ODISka, úhrada jízdného platební kartou i v příměstských autobusech, elektronické informační panely a další „smart vychytávky“ zavedla společnost KODIS do veřejné autobusové dopravy.

Krajský úřad Moravskoslezského kraje

„Smart je pro nás vše, co šetří lidem čas a peníze za použití moderních technologií. Ve veřejné autobusové dopravě začínáme modernizací odbavovacího systému dopravců. Znamená to třeba zavedení ‚chytřejší‘ krajské dopravní čipové karty ODISky. V Ostravě se také skvěle osvědčil nákup jízdenky bankovní platební kartou, proto ji zavádíme i u dalších dopravců v příměstské dopravě. Odbavení je rychlejší, pohodlné, pro cestující cenově výhodnější. Předpokládáme, že brzy bude možné platební kartou platit i u Českých drah,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka s tím, že rozvoje se mimo jiné dočkal také informační systém pro cestující, mění se stávající centrální dopravní dispečink.

„Cílem veškerých ‚chytrých‘ aktivit je, aby veřejnými ekologickými dopravními prostředky, v nichž je samozřejmost klimatizace, wifi, možnost platit kartou a chytrými mobily, informační systém a další ‚smart‘ služby jezdilo více cestujících,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka, který také za společnost KODIS převzal cenu za chytrý systém pro zúčtování jízdného v Moravskoslezském kraji. Na 16. ročníku soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018 cenu udělilo Sdružení pro dopravní telematiku.

„Tento projekt využívající k odbavení cestujících v prostředcích veřejné dopravy bankovní karty a dynamického výpočtu nejvýhodnější ceny jízdného podle počtu a délky uskutečněných jízd s garancí maximální ceny je po Londýnu druhou implementací na světě. Společnost KODIS, která v Moravskoslezském kraji zajišťuje organizaci veřejné dopravy, byla investorem této akce. Je to obrovské ocenění naší práce a našich vizí, které uvádíme do života a neustále zlepšujeme naše služby ve veřejné dopravě,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.