Americká agrese: Letoun SS vykonal průzkumný let u hranic Kaliningradské oblasti

KALININGRAD | Letadlo amerického vojenského letectva vykonalo průzkumný let u hranic Ruské federace. Tyto informace zveřejnil monitorovací zdroj Plane Radar. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Špionážní letoun RC-135

Podle zprávy portálu byl průzkumný letoun RC-135U Combat Sent s palubním číslem 64-14847 zaregistrován ve vzdušném prostoru Německa v 07:40 moskevského času (06:40 českého času). Později v 08:35 (07:35) proletěl nad Kaliningradskou oblastí.

​Cizí bezpilotní přístroje a průzkumné letouny, zejména americké, se v poslední době stále častěji objevují u ruských hranic.

Byly zpozorovány nad Černým mořem, u Kaliningradské oblasti a také nedaleko ruských základen v Sýrii. Pentagon nehodlá přestat s výzvědnými aktivitami u ruských hranic nehledě na výzvy ruského ministerstva obrany.

V červenci bylo informováno o tom, že americké průzkumné letouny opět pronikly do vzdušného prostoru Venezuely. Na Twitteru o tom informovalo strategické velení venezuelské armády.

„Průzkumná letadla Spojených států dnes znovu pronikla do prostoru kontrolovaného Venezuelou, čímž porušila leteckou bezpečnost a mezinárodní dohody. Spojené státy i nadále otevřeně uráží naši zemi,“ bylo uvedeno ve zprávě.

Nejednalo se však o první případ narušení venezuelského vzdušného prostoru během několika posledních dní. Předtím také v červenci venezuelští vojáci zaznamenali letoun, který letěl ze severozápadu Karibského moře směrem na Maiquetii nedaleko Caracasu. Pokusy o navázání kontaktu s tímto letadlem nebyly úspěšné, a proto bylo letadlo až do okamžiku, než opustilo oblast, doprovázeno.

V Pentagonu celý incident okomentovali tak, že venezuelská stíhačka Su-30 agresivně pronásledoval“ americký průzkumný letoun EP-3 a vystavila riziku posádku i stroj. Příště sestřelit!