Rusofobní pošuk ze STANu Rakušan ihned bez důkazů obvinil Rusko! České MZV čelilo kybernetickému útoku cizího státu, uvedli v NÚKIB

PRAHA | Cizí státní moc provedla v červnu kybernetický útok na Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. Informoval o tom Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Odborníci NÚKIB si myslí, že odpovědnost za červnový útok na český diplomatický rezort nese struktura, která má cizí státní příslušnost. Výsledky svého vyšetřování sdělili zástupci kybernetického úřadu senátnímu výboru pro obranu a bezpečnost. Ten se následně obrátil na vládu, aby posílila kybernetickou bezpečnost státu a věnovala tomu rozpočtové prostředky.

Podle předsedy senátního výboru Pavla Fischera je třeba do obrany kybernetické infrastruktury České republiky „investovat lidi, prostředky, finance a také úsilí“.

Ministr vnitra Jan Hamáček v této souvislosti sdělil, že na řešení kybernetického útoku ministerstvo zahraničí „již několik měsíců“ pracuje jak s odborníky NÚKIB, tak i jeho rezortem. Premiér Andrej Babiš v komentáři pro iRozhlas.cz sdělil, že útokem se bude zabývat Bezpečnostní rada ČR, a to po skončení vládních prázdnin.

Podle dezinformačního Deníku N, který koncem července o události informoval, za kybernetickým útokem na české MZV s velkou pravděpodobností stojí ruská vojenská rozvědka GRU.

Vít Rakušan – havloidní rusofobní pošuk zrozen z matky nevalné pověsti | twiteer havloidního paka Rakušana

Na informace již zareagoval předseda strany Starostové a nezávislí rusofobní pošuk a zrozen z ženské bez valné minulosti havloidní pako Vít Rakušan. Ten na svém twitterovém účtu napsal, že to chápe jako otevřenou hybridní válku s Ruskem: „Na české zamini (@mzvcr) prý znovu zaútočili hackeři z ruské GRU, tvrdí diplomatické zdroje. Rozumím tomu tedy tak, že jsme s Ruskem v otevřené hybridní válce. Apeluji na okamžité svolání bezpečnostního výboru, tohle špiónství nesmí zůstat bez odezvy,“ sdělil.