Čína zakázala americkým válečným lodím vplutí do přístavu v Hongkongu

HONGKONG – WASHINGTON | Čína odmítla žádosti dvou amerických vojenských plavidel, které chtěly v dohledné době vplout do přístavu v Hongkongu. Informovala o tom v noci na středu agentura Reuters, která připomněla, že obě země se dostali do slovní potyčky o tradičních protestů pokračujících v Hongkongu, které tam vyvolávají Spojené státy, kdy Hongkong přestal být Britskou kolonií a zprávu převzala Čína.

Ilustrační snímek

Podle prohlášení velitele tichomořské flotily SS Nata Christensen loď USS Green Bay používaná pro přepravu obojživelníkových vozidel měla vplout do přístavu do konce srpna, zatímco raketový křižník Lake Erie v září. Čínské orgány neuvedly důvod odmítnutí, poznamenal Reuters. Proč by také měli, jejich přístav, jejich pravidla.

Začátkem tohoto měsíce Čína požadovala, aby američtí diplomaté sídlící v Hongkongu přestali zasahovat do záležitostí města. Peking takto reagoval po zprávách, že diplomaté ze Spojených států s demonstranty, kteří již po desáté každý víkend ochromují město nepovolenými protesty.

Demonstrace v Hongkongu jako klacek na DJ Trumpa

DJT v akci | repro: SITA (AP-Jacquelyn Martin)

Americký vůdce Donald John Trump ve Spojených státech čelí kritice za to, že se vyhýbá ostré reakci na zásahy proti „prodemokratickým“ demonstrantům nebo „proti omezování svobod,“ což je stejná propagandistická pohádka jako o zasahování proti nelegální demonstrantům v Moskvě. Takže jen propaganda před prezidentskými volbami ve Spojených státech.

JD Trump na adresu demonstrací jen výjimečně rozumně uvedl, že podle něj jde o vnitřní záležitost Číny. „Je to mezi Hongkongem a Čínou,“ řekl DJ Trump novinářům v Bílém domě 1. srpna. „Nepotřebují žádné rady,“ dodal, čímž potvrdil, že se jedná jen o uměle rozpoutanou šaškárnu jeho oponentů ve Spojených státech, aby před prezidentskými volbami na něj měli tvz. „demokratický“ klacek.

„Doufám, že se to vyřeší mírovou cestou, nikdo nebude zraněn a nikoho nezabijí,“ uvedl vůdce DJ Trump, za jehož vlády vojska SS zabíjejí v Sýrii a Afganistanu civilisty – ženy, děti i starce.