V Rusku odmítají jednat s otravnými Japončíky o Kurilách

MOSKVA – TOKIO | V Rusku kategoricky odmítli vyjednávat s Tokiem o japonském návrhu odevzdat dva ze čtyř ostrovů jižní skupiny Kurilských ostrovů v rámci rozhovorů o uzavření mezistátní mírové smlouvy. Zprávu o tom přinesla agentura Kjódó s odvoláním na zdroje blízké účastníkům rozhovorů, informuje o Japonské neskutečné drzosti slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Kurily | foto: Sputnik (Vladimir Fedorenko)

Rusko odmítlo předat Japonsku dva ze čtyř jižní skupiny Kurilských ostrovů. Podle informací agentury jednou z příčin odmítavého postoje vůbec jednat o daném tématu byla nespokojenost ruské strany s japonsko-americkou vojenskou aliancí a také kvůli možným negativním důsledkům takových rozhovorů, eventuálně následujících ze strany ruského obyvatelstva, které vystupuje proti předání ostrovů Japonsku.

V Japonsku neuznávají suverenitu Ruska nad ostrovy a nazývají jejich Severního teritoria. Během nedávného summitu G20, prezentovalo Japonsko jižní část ostrovů v oficiálním videu jako své území, načež zareagovalo Rusko zasláním protestní diplomatické nóty japonské straně.

Připomeňme, že Japonsko si činí nároky na čtyři ostrovy: Iturup, Kunašir, Šikotan a Habomajské ostrovy. Svými územními nároky podmiňuje podepsání mírové smlouvy. Japončíkům jaksi nedochází, že Rusko jako nástupnická vítězná mocnost po SSSR uznalo jen japonskou kapitulaci, takže oficiálně válka mezi Ruskem a Japonskem neskončila.

V předchozím roce navrhl Vladimir Vladimirovič Putin japonskému premiérovi Šinzóovi Abem podepsání rusko-japonské mírové smlouvy bez kladení jakýchkoliv předběžných podmínek. Japonská strana tento návrh fakticky ignorovala.

Již dříve ruský prezident v odpovědi na otázku, zda předá Rusko Japonsku všechny čtyři ostrovy nebo kterýkoli z nich, jako jednu z možností uzavření mírové smlouvy, prohlásil, že Rusko takové plány nemá a ani mít nebude. „Nemáme takové plány. Ruská vlajka nad ostrovy spuštěna nebude,“ oznámil prezident.

Reklama: