Trikolora přilákala dva exministry

PRAHA | Trikolóra přilákala exministra školství Josefa Dobeše a bývalého šéfa diplomacie a prezidentova poradce Jana Kohouta, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Václav Klaus představil nové hnutí občanů Trikolora

Hnutí Václava Klause mladšího Trikolóra posiluje. Přitáhlo například bývalého ministra školství Josefa Dobeše a bývalého šéfa diplomacie Jana Kohouta, kteří se stali novými registrovanými příznivci hnutí.

Politické hnutí Václava Klause mladšího má 8,5 tisíce zaregistrovaných příznivců, z nichž se zhruba po roce mohou stát členové. A jsou mezi nimi například i bývalí ministři. Sázka na konzervativnost a akcent na zdravý rozum přilákaly bývalého ministra školství Josefa Dobeše a bývalého šéfa diplomacie a poradce prezidenta Zemana Jana Kohouta.

Josef Dobeš | foto: parlamentnilisty.cz

„Myšlenky Trikolóry se mi líbí. Jsem konzervativní člověk a čekám na vznik konzervativní strany. Proto vítám její vznik,“ řekl Josef Dobeš. Líbí se mu, že hnutí řadí mezi hlavní priority rodinu a její podporu. „Mám čtyři děti, moje hlavní hodnota je vychovat je tak, aby z nich byli slušní lidé. A pokud půjde Trikolóra v tomto duchu, nezpronevěří se konzervativní zásadě a podpoří rodiny s dětmi, rád to budu podporovat,“ říká.

Zároveň se chce v Trikolóře také věnovat sportu, jemuž se věnoval i v rámci své ministerské funkce v letech 2010-2012. Tehdy byl jako zástupce Věcí veřejných šéfem resortu školství. A dokonce se tehdy dočkal pochvaly od Václava Klause, který jej ohodnotil jako nejlepšího ministra školství od roku 1989.

Jsme úspěšní i díky Vám. Děkujeme

Návrat do vysoké politiky však odmítá. Tvrdí, že chtěl pouze podpořit myšlenku, kandidovat nemá chuť. „Nehledám stranu, kde bych chtěl zakotvit, abych udělal restart. Tyhle věci jsem si už v minulosti užil,“ uzavřel Dobeš.

Jan Kohout | repro: zamini

Trikolóru podporuje také politik Jan Kohout, šéf diplomacie z dob Fischerovy a později i Rusnokovy vlády. Kohout řekl, že ho kromě ideových pilířů oslovil především akcent na zdravý rozum. „Své zkušenosti z mnoha let v diplomacii a zahraniční politice jsem připraven hnutí nabídnout a angažovat se při prosazování jeho programu podle potřeb i možností,“ tvrdí Kohout.

V roce 2011 se Kohout podílel na vzniku Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a byl dokonce i v jejím čele. V současnosti zastává pozici prezidenta pražského Institutu Nové hedvábné stezky, kde figurují i expremiér Petr Nečas nebo majitel TV Barrandov Jaromír Soukup. Blízký vztah má Kohout k prezidentu Miloši Zemanovi, je na seznamu jeho oficiálních poradců.