Chybí důkazy? Obviň Rusko; Informační teroristé z Deníku N šíří dezinformace, lži a fake nesw

PRAHA | V úterý dezinformační hovnomet Deník N s odkazem na anonymní zdroje z české diplomacie napsal fake news, že ruská vojenská rozvědka GRU provedla kybernetický útok na české MZV. Jedná se o poslední ze série obvinění Moskvy z toho, že se snaží někam vměšovat a něco ovlivňovat.

Ilustrační snímek

Připravili jsme pro vás seznam šesti případů, kdy se údajně Rusko snažilo něco zákeřně ovlivnit, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost odhalili v červnu hackerský útok. Při něm byla narušena pouze vnější počítačová síť ministerstva a utajované informace neunikly. Ve své zprávě senátnímu výboru pro bezpečnost a obranu Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) uvedl, že za tím stála cizí mocnost.

„Žádným překvapením nebylo, že tou cizí mocností se ukázalo být Rusko. Alespoň to tvrdí Deník N s odkazem na anonymní zdroje z diplomacie,“ píše ironicky Sputnik o dezinformace a pomluvě vypuštěné informačními teroristy z Deníku N.

Dále ironicky autor článku poznamenává, že příběhy o všemocnosti ruských hackerů, kteří s lehkostí ovlivňují vnitropolitické dění, sahají do roku 2016, kdy se ve Spojených státech konaly prezidentské volby. Což je budí dojem, že za vším stojí CIA a americké tajné služby. Udál se vůbec nějaký hakerský útok na české zamini, nebo je to jen propaganda, aby se pak mohlo obvinit Rusko?

Vít Rakušan – havloidní rusofobní pošuk zrozen z matky nevalné pověsti | twiteer havloida Rakušana

Spíše je možné, že se informační teroristé Deníku N jen spokojili s lživým a ničím nepodloženým tvrzením havloidního šílence ze STANu Víta Rakušana: „„Na české zamini (@mzvcr) prý znovu zaútočili hackeři z ruské GRU, tvrdí diplomatické zdroje. Rozumím tomu tedy tak, že jsme s Ruskem v otevřené hybridní válce. Apeluji na okamžité svolání bezpečnostního výboru, tohle špiónství nesmí zůstat bez odezvy,“ napsal Rakušan na twitter.

Rusofobní pošuk ze STANu Rakušan ihned bez důkazů obvinil Rusko! České MZV čelilo kybernetickému útoku cizího státu, uvedli v NÚKIB

Šest případů falešného obvinění Ruské federace v rámci informační války

Připravili jsme pro vás seznam šesti případů, kdy se údajně Rusko snažilo něco zákeřně ovlivnit, píše světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

1. Zásah do amerických voleb

Hillary Clinton vedena na popraviště | foto: MishTalk

Pokusy shodit vinu za politické neúspěchy sahají přinejmenším k americkým prezidentským volbám v roce 2016. Tehdy se o úřad hlavy státu ucházela kandidátka za Demokratickou stranu Hillary Clinton. Ta po neúspěšné kampani v roce 2008 doufala, že se jí podaří nakonec naplnit svůj politický sen.

Jenže navzdory všem očekáváním Clinton porazil excentrický miliardář Donald Trump. Aniž by si byli ochotni připustit vlastní vinu za neúspěch, demokraté se rozhodli vše hodit na Rusko, s nímž se měl Trump údajně spiknout.

Věc začal dokonce vyšetřovat speciální prokurátor Robert Mueller, který ale po třech letech žádné spiknutí neodhalil, byť údajné ruské vměšování potvrdil. Trump se prohlásil za vítěze a své oponenty obvinil z toho, že organizovali hon na čarodějnice.

2. Hledání Brexitu

Ilustrace: catholicherald.co.uk

Ještě před listopadovými volbami ve Spojených státech (SS) se 23. června 2016 v Británii konalo osudné referendum o vystoupení z Evropské unie. Tehdejší britský premiér David Cameron se dokonce nechal slyšet, že z brexitu bude mít radost ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin a vůdce teroristické organizace Islámského státu Abú Bakr al-Bagdádí.

Výsledek referenda šokoval a doposud se nepodařilo nalézt hladkou cestu, jak brexit, pro který hlasovala většina Britů, provést. Proč Britové hlasovali pro vystoupení z Evropské unie, začali opět hledat v působení ruských trollů. Případ začal vyšetřovat dokonce i Twitter. Nakonec musel britskému parlamentu sdělit, že žádnou snahu Ruska ovlivnit výsledky referenda nenašel.

V lednu 2018 společnost uvedla, že méně než 1 % účtů, které byly identifikovány jako spamoví boti, bylo zaregistrováno v Rusku. Každopádně bývalá premiérka Theresa Mary May obvinila ruská média z toho, že šíří na Západě nesvár.

3. I v Katalánsku byla ruská ruka

Nezávislost pro svobodné Katalánsko

V říjnu 2017 se v Katalánsku konalo referendum, ve kterém 92 % účastníků hlasovalo pro nezávislost na Španělsku. Madrid označil referendum za protiprávné. Tehdejší španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis prohlásil, že existují důkazy toho, že se ruští hackeři snaží destabilizovat situaci jak ve Španělsku, tak i v Evropské unii.

Nicméně později ministryně obrany María Dolores de Cospedal uvedla, že nemají dostatek údajů, aby bylo možné s jistotou určit, že se Rusko snažilo vměšovat do záležitostí Katalánska.

4. Vměšování na francouzský způsob

Francouzský vrah Macron s napoleonským syndromem | repro: Redbubble

Rok po amerických prezidentských volbách pobláznění ruským vměšování dosáhlo nového vrcholu, když byly zveřejněny e-mailové zprávy štábu Emmanuela Macrona, který kandidoval na úřad francouzského prezidenta.

O tom, že za tímto činem stálo Rusko, nepochybovala americká Národní bezpečnostní agentura. Nicméně tyto závěry zpochybnila francouzská agentura pro kybernetickou bezpečnost. Podle ní za tímto hackerským útokem mohl stát kdokoliv.

5. Německé volby: štěstí přeje připraveným?

Die Hexe Merkel fliegt auf einem Besen | Čarodějnice Merkel letí na koštěti

Od podzimu 2016 Německo žilo strachem z možné snahy Ruska ovlivnit volby do Spolkového sněmu, které se konaly 24. září. Německá kancléřka varovala, že země čelí kybernetickým útokům ze strany ruských zdrojů a šíření dezinformací.

Nicméně před volbami ruští trollové udělali něco neočekávaného. Prostě zmizeli. V té době ředitel Digitálního institutu v Berlíně Sandro Gaycken, který sledoval ruské vměšování, prohlásil, že „Němci byli téměř zklamáni z toho, že se nic nestalo”.

6. Trollové z Ruska řádili i v Česku

Drahošovi vypadl mozek z lebky

Analytik Euroasijského centra amerického think-tanku Atlantic Council Jakub Kalenský přišel s vlastním seznamem voleb, jež se staly terčem ruské dezinformační kampaně. Mezi nimi nechybí ani prezidentské volby v Česku. V roce 2018 měla „kremelská média“ útočit na kandidáta Jiřího Drahoše a podporovat Miloše Zemana.

Zemana měla prezentovat jako ochránce české suverenity, zatímco Drahoše označovala za „vítače“, který chce Česko zaplnit migranty. Drahoš byl obviňován ze spolupráce s StB a dokonce z toho, že je „homopedofil“.

„Experti jsou přesvědčeni, že právě fake news rozhodly o Zemanově vítězství,“ stojí dokonce v materiálu portálu iROZHLAS.cz, který se odvolává na prohlášení datového analytika Františka Vrábela.

Podle jakého klíče a kdo určuje, kdo je agentem Kremlu a kdo není?

Informační terorista Jakub Janda z teroristické bandy Evropské hodnoty

Tyto informace se opírají i o zprávu think-tanku Evropské hodnoty. V ní ale například není zmínka o agentuře Sputnik, která často musí čelit obvinění ze šíření dezinformací, a to i ze strany Ministerstva vnitra ČR. Nakonec není jasné, podle jakého kritéria se určuje, kdo vše pracuje na Kreml.

Vypadá to, že všechna alternativní nebo nemainstreamová média jsou obviňována z vazeb na Rusko. Nabízí se proto zákonitá otázka: S kým spolupracují představitelé mainstreamu?