Bude Čínská odveta brutální?

PEKING | Čínské ministerstvo financí slíbilo odvetná opatření, pokud bude od 1. září zavedeno desetiprocentní americké clo na čínský import, informuje Reuters. V prohlášení ministerstva se píše, že nové sankce podkopávají jednání mezi Spojenými státy (SS) a Čínou a zmaří výsledek dosažený na jednáních Donalda Johna Trumpa a Si Ťin-pchinga.

Dívej co s Tebou provedou.. Si Ťin-pching ukazuje osud DJ Trumpovi | repro: 大纪元

Zvýšení cla v červenci oznámil osobně vůdce SS Trump. Dotkne se zboží za 300 miliard dolarů. Příčinou nespokojenosti SS bylo odmítnutí Číny zvýšit nákup od amerických farmářů, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dne 13. srpna Washington zmírnil chystané sankce. Pro řadu zboží byly odloženy do 15. prosince. V seznamu jsou chytré telefony, notebooky, herní konzole, monitory a některé druhy obuvi a oděvů. DJ Trump vysvětlil toto rozhodnutí péčí o americké spotřebitele před vánočními nákupy.

Trh reagoval na toto rozhodnutí jako na oteplení ve vztazích dvou zemí, ale prohlášení čínského ministerstva financí toto tvrzení zpochybňuje. Jak konkrétně odpoví Čína, nebylo upřesněno. Hovoří se o možnosti podkopání autority SS a to tím, že by mohla Čína ve velkém nakupovat íránskou ropu, kdy SS se snaží mařit export ropy z Íránu.

Duck Donald John | Cartoon by Gary Varvel – Cartoonist Gary Varvel: Donald Trump as an angry Donald Duck


Obchodní neshody mezi SS a Čínou se objevily loni v červnu poté, co se vůdce SS Trump rozhodl uvalit 25% sazby na čínské zboží v hodnotě 50 miliard dolarů ve snaze snížit obchodní deficit. Od té doby si obě země vyměnily několik sérií odvetných kroků.
Na konci května Washington zvýšil cla na další čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů o 25 %. Peking reagoval tím, že oznámil zvýšení sazeb až o 25 procent na dovoz z SS ve výši 60 miliard dolarů od června.
K následkům americko-čínského obchodního konfliktu se vyjádřil dříve i Mezinárodní měnový fond, který ve své zprávě po setkání finanční dvacítky v Japonsku 8. a 9. června uvedl, že kvůli této válce může do roku 2020 světové HDP přijít 0,3 %.

Reklama: