Sputnik: Leoš Janáček je „ruský šváb“ a Národní divadlo by dnes jeho dílo nehrálo? Sociolog Hampl se vysmál protiruské hysterii

OSTRAVA | Sociolog Petr Hampl se na své stránce na Facebooku vyslovil k protiruským náladám, které se odehrávají v mainstreamových médiích. Pro srovnání použil světoznámého českého skladatele hudby Leoše Janáčka, který miloval a inspiroval se ruskou kulturou. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Kupodivu Petr Hampl při besedě nelynčoval ani černochy či muslimy
foto: Radek Velička (Centrální informační agentura, z. s.)

Na svém profilu na Facebooku Hampl rozmístil fotografii, na které stoji vedle pomníku skladatele Leoše Janáčka. Sociolog připomněl, že „Leoš Janáček nebyl jen skladatelem se světovým věhlasem, ale také nadšeným fanouškem všeho ruského“.

Dále si Hampl snaží představit, jaký by byl vztah k Janáčkovi a jeho rusofilství v moderní společnosti. Předpokládá, že Národní divadlo by jeho díla nehrálo. „Dokonce i okresní kroužek, kdyby s ním začal spolupracovat, stal by se okamžitě terčem různých Jandů, Šafrů a samozřejmě BIS. Nikdo by se nedozvěděl, jak geniální díla tento ‚proruský šváb‘ psal,“ uvedl.

Informační terorista Jakub Janda z teroristické bandy Evropské hodnoty

Svůj krátký příspěvek uzavírá otevřenými otázkami: „O kolik takových Janáčků nás dnešní hony na čarodějnice připravují? Kdy budou voláni k odpovědnosti ti, kdo rozpoutávají protiruskou hysterii?“