Tomio Okamura vysvětlil, proč ČSSD nevyhoví Zemanovu požadavku o odborně vhodnějšího kandidáta na ministra kultury

PRAHA | Hnutí SPD plně podpořilo včerejší odmítnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat místopředsedu ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury. Předseda SPD Tomio Okamura v tom vidí projev určité odpovědnosti prezidenta a výběr nového kandidáta bude podle jeho názoru pro ČSSD obtížný. Na své stránce na Facebooku vysvětlil proč.

Miloš Zeman a Tomio Okamura po vyhlášení výsledku prezidentských voleb | Foto: FB TO

Prezident Miloš Zeman dne 14. srpna zamítl návrh, aby se ministrem kultury místo Antonína Staňka stal místopředseda ČSSD Michal Šmarda. Na Facebooku to oznámil tiskový mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. Zároveň se uvádí, že Zeman požádal předsedu sociálních demokratů a vicepremiéra Jana Hamáčka o navržení někoho jiného.

Toto prezidentovo rozhodnutí pobouřilo hodně českých politiků, kteří v tom vidí eskalaci politické krize v zemi. Tomio Okamura a jeho hnutí SPD mají však jiný názor. Zemanovo rozhodnutí považuje Okamura za logické:

„Vzhledem k tomu, že ministra jmenuje prezident, tak má také jistou odpovědnost za to, koho jmenuje, a právo diskutovat o jménech ministrů využívali také prezidenti Havel i Klaus a je logické, že tak činí i prezident současný,“ napsal.

Co se týče návrhu nové kandidatury na místo ministra kultury, podle Okamury to bude pro ČSSD těžký krok: „…ministerské křeslo je výsledkem boje o koryta uvnitř ČSSD, kde odbornost nehraje žádnou roli. V ČSSD si možná mysleli, že prezident bude jen loutkou v jejich vnitrostranických handlech. Určitě nebude. Premiér Babiš by měl vzít návrh na Šmardovo jmenování zpět a postavit se na stranu prezidenta,“ uvedl.