Čína přesouvá k hongkongským hranicím armádu

PEKING | Čínská vojenská vozidla byla v pátek 16. srpna rozmístěna ve vzdálenosti necelých osmi kilometrů od hongkongské hranice ve městě Šen-čen. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Záběry ukazují stovky vojenských a bezpečnostních vozidel zaparkovaných v okolí čínského sportovního centra Shenzhen Bay.

O den dříve ve čtvrtek 15. srpna čínský velvyslanec v Británii Liu Xiaoming uspořádal tiskovou konferenci na území čínské abasády, kde jednoznačně varoval demonstranty v Hongkongu.

Uvedl, že Čína nebude sedět se založenýma rukama a dívat se a že má dost rozhodnutí a dostatek energie, aby rychle potlačila všechny nepokoje.

Čínská lidová osvobozenecká armáda | foto: YTB


Rozsáhlé protesty začaly v Hongkongu začátkem června kvůli projednávání změn v zákoně o vydávání, které v případě schválení umožní Hongkongu vydávat podezřelé jurisdikcím, s nimiž nemá smlouvu o vydávání, včetně Tchaj-wanu, Macaa a kontinentální části Číny.
Dne 16. června podle organizátorů proběhla nejmasovější protestní akce v historii Hongkongu, které se podle organizátorů zúčastnily dva miliony lidí.
Po několika protestních akcích hongkongská vláda ustoupila a oznámila pozastavení projednávání změn zákona na dobu neurčitou, šéfka administrativy Carrie Lam se veřejně omluvila za vzniklou situaci.
I když byl návrh zákona pozastaven, demonstranti pokračují v protestních akcích na ulicích a požadují úplné zrušení návrhu zákona a rezignaci hongkongské správkyně Hongkongu Carrie Lam. Teroristy v ulicích podporují diplomaté Spojených států a Německa, což bylo označeno za vměšování do vnitřních záležitostí Číny.

Reklama: