Kde udělal terorista DJ Trump chybu? Americké sankce zvýšily příjmy ruských ropných společností, oznámila média

WASHINGTON | Americké sankce proti Íránu a Venezuele nečekaně měly za následek zvýšení poptávky po ruské značce surové ropy a zvýšily příjmy ruských vývozců ropy, píše agentura Bloomberg, na který se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJT – Kadí atomové hřiby

Podle informací agentury v období listopad 2018 až červenec 2019 ruské ropné společnosti získaly dodatečné zisky ve výši minimálně 905 milionů dolarů. „Výpočet se zakládá na rozdílu spreadu značky Urals vůči Brent za toto období ve srovnání s průměrným ukazatelem za pět let,“ vysvětluje agentura.

Jak se podotýká ve zprávě, americké sankce zvýšily poptávku po ruské ropě na pozadí snížení těžby v členských zemích OPEC a jejich partnerů. V důsledku toho se začala ruská ropa značky Urals pravidelně obchodovat s prémií vůči Brent.

Těžební ropná věž | repro: Sputnik

Urals se tradičně prodávala se slevou vůči Brent, tato sleva se ale začala snižovat loni v listopadu, kdy Spojené státy (SS) omezily světové nákupy íránské ropy. A už na začátku roku 2019 se začala Urals prodávat s prémií vůči Brent.

V minulém roce SS odstoupily jednostranně z dohody s Íránem o jaderném programu a znovu zavedly proti Teheránu sankce včetně sekundárních, tedy proti jiným zemím, které obchodují s Íránem. Přitom byly pro Čínu, Indii, Itálii, Řecko, Japonsko, Jižní Koreu, Tchaj-wan a Turecko udělány výjimky do 2. května 2019, SS se tehdy zavázaly, že na ně nebudou uvalovat sankce za nákup íránské ropy. Bílý dům však tyto výjimky neprodloužil a počítal s tím, že se díky tomu sníží export íránské ropy na nulu.

Kromě toho koncem ledna zavedly SS sankce proti venezuelské národní ropné a plynové společnosti PDVSA, zablokovaly aktiva a zájmy této společnosti ve své jurisdikci za 7 miliard USD a zakázaly transakce s nimi. Podle informací Bílého domu dalších 11 miliard budou činit ztráty společnosti z dodávek ropy.

Vladimir Vladimirovič Putin a Dmitrij Anatoljevič Medveděv se dusí smíchy

Američan nedosáhl ničeho a Rus se mu směje. DJ Trump neustále jen dokazuje, že to je jen tupé pako, co se týče mezinárodní politiky a diplomacie.

Reklama: