Zemřel Peter Fonda

LOS ANGELES | Ve věku 79 let zemřel v pátek americký herec Peter Fonda, který se proslavil filmem Bezstarostná jízda z roku 1969. Informovala o tom v sobotu zpravodajská televize Sky News s odvoláním na prohlášení rodiny, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Fondova bezstarostná jízda životem skončila

Peter Fonda se narodil 23. února 1940 v New Yorku v rodině oscarového herce Henryho Fondy, který ho k herectví přivedl. Jako 13-letý inscenoval Peter Fonda své vlastní dílo Stalag 17 1/2. Filmový debut absolvoval jako 24letý v roli obdivovatele motorek ve filmu The Wild Angels (1963).

Skutečnou slávu mu však přinesl až film Bezstarostná jízda (Easy Rider). Jako producent a spoluautor scénáře (v roce 1970 byl nominován na Oscara) do filmu investoval 350 tisíc dolarů a po jeho uvedení se těšil ze zisku převyšujícího 80 milionů dolarů. Zároveň spolu s Dennisem Hopperem, který obsadil další hlavní roli a snímek režíroval, založil nový žánr – roadmovie.

V sedmdesátých letech si ještě Peter Fonda zahrál v poměrně úspěšné dramatu Vězeňské blues (1977) a v akčním filmu Hazardní hra (1978).

Peter Fonda | repro: celebsnetworthtoday.com

Po senzačním úspěchu bezstarostný jízdy žil Peter Fonda v soukromí jako postava, kterou ztvárnil. Čtrnáct let býval na lodi v tropech a občas se ztrácel ve světě drog a sladkého nicnedělání, jak se píše v jeho životopise. Fondův režisérský debut Námezdní síla (1971) vyvolal shovívavé kritiky, ale i hlasy o jeho nudností.

Dalších několik jeho režijních prací také nedosáhlo očekávaný úspěch, mezi nimi Wanda Nevada (1979), jediný film, kde účinkuje spolu se svým otcem. O problematickém vztahu k němu píše Peter Fonda v autobiografii Do not tell Dad (Neříkejte to otci, 1998). On a jeho o dva roky starší sestra – oscarová herečka a mírová aktivistka Jane Fondová – trpěli uzavřeností Henryho Fondu.

V 80. let přijal Peter Fonda roli ve filmu německé produkce Mír s peprmintovou příchutí (1982), kde hrál amerického vojáka z konce druhé světové války; v americké dramatu Růžová zahrada (1989) z dob nacistické diktatury si zase zahrál po boku evropských hvězd Liv Ullmann a Maximiliana Schella.

Do roku 2013 se Fonda vydal ve vědeckofantastických filmu Johna Carpentera Útěk z NY (1982), který navazoval na snímek Chřestýš (1981). Potom následovala role ve snímku Uleeovo zlato (Ulee ‚s Gold), kterou měl původně obsadit Nick Nolte. Za roli podivínského chovatele včel, kterému se podaří dostat ze své izolace, dostal v roce 1998 Zlatý glóbus a opět byl nominován na Oscara.

V roce 2004 si Peter Fonda zahrál menší roli v úspěšné komedii režiséra Stevena Soderbergha Dannyho dvanáctka, ve kterém exceloval George Clooney, a spolu s ním se představili i další hollywoodské hvězdy jako Brad Pitt, Matt Damon či Julia Roberts.

Posledním filmem, ve kterém diváci Petra Fondu uvidí, bude válečné drama The Last Full Measure režiséra Todda Robinsona. Film by se měl do distribuce dostat 25. října tohoto roku.