Vůdce DJ Trump uvažoval o nákupu Grónka. Nejsme na prodej, odpověděli mu

WASHINGTON – NUUK | Šílený vůdce Spojených států Donald John Trump chce koupit Grónsko – největší ostrov světa, který patří Dánsku. Informaci The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje v Bílém domě. Obyvatelé ostrova mu vzkázali, že nejsou na prodej.

Vůdce SS Donald John Trump(eta) | repro: dworkinreport.com

DJ Trump nosí v hlavě myšlenku odkoupení od Dánska Grónska, tuto možnost už měl projednat se svými poradci a advokáty. Píše o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje informované o těchto diskusích. Zprávy si všimla i světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jak uvádějí zdroje listu, americký vůdce se mj. svých poradců v průběhu schůzek, obědů a prostě v krátkých besedách ptal, jestli mohou Spojené státy (SS) koupit Grónsko, následně se zájmem poslouchal, co mu poradci říkají o bohatých přírodních zdrojích a o geopolitickém významu ostrova.

Vůdce SS Trump také požádal svého advokáta v Bílém domě, aby tuto myšlenku prozkoumal, dodávají zdroje. Část prezidentových poradců podpořila jeho myšlenku o nákupu tohoto ostrova, jiní to zase pokládali za bláznivý nápad, který nebude nikdy realizován, uvádějí americké noviny.

Podle informací listu na začátku září vůdce Trump vykoná svou první návštěvu Dánska, i když tato cesta nebude spojena s myšlenkou možného nákupu Grónska. V květnu měl Grónsko navštívit ministr zahraničí SS Mike Richard (zkráceně M.Rd.) Pompeo, cesta se ale nekonala v souvislosti se situací v Íránu.

Není známo, jak vážně tuto myšlenku bere samotný vůdce Trump, přiznávají se autoři příspěvku. Bílý dům a Ministerstvo zahraničí SS neodpověděly na prosbu o komentář. Představitelé Dánského královského paláce a velvyslanectví této země ve Washingtonu také nereagovali na dotaz novinářů. Stejně tak se zachovali i zástupci grónského premiéra a zastupitelství Grónska ve Washingtonu.

Nejsme na prodej, odkazuje MZV Grónsko vůdci Trumpovi

Už ho vedou do klece | repro: Daily Kos

Blázen DJ Trump to bude mít se svým údajným plánem koupit Grónsko, o kterém informovalo několik jeho spolupracovníků, opravdu těžké. „Grónské ministerstvo zahraničí mu v pátek vzkázalo, že země není na prodej,“ píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Není první pokus Washingtonu o nákup Grónska. Po 2. světové válce nabízel prezident Harry Truman Dánsku sto milionů dolarů za tento ostrov, transakce však byla odmítnuta. Ministerstvo zahraničí SS zkoumalo možnost nákupu ostrova už v roce 1867.

Grónsko je největší ostrov světa ležící mezi Severním ledovým a Atlantickým oceánem. Formálně patří do složení Dánského království, má ale širokou autonomii.

Grónská vláda řeší mj. všechny vnitřní otázky a kontroluje všechny užitkové nerosty ostrova. Dánsko si zachovává jen kontrolu obrany, zahraničí a peněžní politiky. Obyvatelstvo Grónska činí asi 56 tisíc lidí.

Reklama: