NASA bádá. Je Měsíc ve svitu jasnější než Slunce?

WASHINGTON | Pokud by lidské oko mohlo vnímat vyzařování gama paprsků s vysokou energií, měsíc by se podle NASA zdál být jasnější než slunce. Americká kosmická agentura nedávno zveřejnila fascinující fotografie pořízené dalekohledem Fermi, který zkoumal měsíc, zejména výbuchy částic způsobené dopadem paprsků gama.

Ilustrační snímek

Podle NASA nejsou pozorování gama paprsků dostatečně citlivá, aby jasně viděla tvar našeho souseda nebo jakékoli povrchové prvky. Fermiho velkoplošný dalekohled (LAT) zachytil výraznou záři soustředěnou na pozici Měsíce na obloze, uvedla agentura.

NASA oznámila plány poslat lidi zpět na Měsíc do roku 2024 prostřednictvím programu Artemis, s konečným cílem poslat astronauty na Mars. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Pozorování gama paprsků připomíná to, že lidé na Měsíci budou vyžadovat ochranu před stejnými kosmickými paprsky, které produkují gama záření s vysokou energií, uvedla agentura. Zatímco měsíční záře kosmického paprsku je překvapivá, slunce září v paprscích gama jasněji. Podle NASA mají energie vyšší než jedna miliarda voltů elektronů.