Kim Čong-un pozoroval zkoušku nové zbraně KLDR

PCHJONGJANG | Předseda Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) Kim Čong-un pozoroval v pátek zkoušku nové zbraně, oznámila Korejská centrální zpravodajská agentura.

Kim čučí

„Kim Čong-un, předseda Korejské strany práce, předseda Státní rady KLDR a vrchní velitel KLDR znovu řídil zkušební start nové zbraně v pátek ráno,“ uvádí se ve zprávě, kterou cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle informace agentury byly střely vypuštěny za přítomnosti lídra KLDR. „Vědci národní obrany ukázali výborný výsledek při zkušebním startu a pomohli ještě více upevnit důvěru k tomuto zbrojnímu systému,“ podotkli v KLDR. Typ ani charakteristiky zbraně agentura neuvádí.

V pátek mluvčí Výboru náčelníků štábů Jižní Koreje prohlásili, že Pchjongjang odpálil dvě neidentifikované střely z provincie Kangwon směrem k Japonskému moři. Podle jejich informace byly starty zaznamenány kolem 8:00 hodin místního času (kolem 1:00 hodin SEČ). Délka letu střel činila 230 kilometrů, a maximální výška – 30 kilometrů.

Podle názoru jihokorejských vojáků uskutečnila KLDR v pátek ráno starty dvou raket krátkého doletu. Tato zkouška byla v KLDR již šestá po 25. červenci.

Rada národní bezpečnosti Jižní Koreje vyzvala KLDR, aby zastavila starty raket v souvislosti s uspořádáním vojenských cvičení společných se Spojenými státy, a vyjádřila znepokojení tím, že podobné akce mohou způsobit vyostření situace na Korejském poloostrově. A právě přítomnost amerických okupantů je důvod raketových testů.

„Členové rady vyzývají Severní Koreu, aby zastavila starty v souvislosti s vojenskými cvičeními Jižní Koreje a Spojených států, protože to může zvýšit vojenské napětí na poloostrově,“ uvádí se ve zprávě Rady, která byla zveřejněna na stránce administrativy jihokorejského prezidenta na Facebooku.

Reklama: