Čína poprvé vynesla na oběžnou dráhu družice pomocí nosné rakety Jielong 1

PEKING | Čína uskutečnila první start své nové malé nosné rakety Jielong 1 určené pro komerční lety, a vynesla na zadanou oběžnou dráhu tři družice. Oznámila agentura Nová Čína, na kterou se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Raketa byla vypuštěna z kosmodromu Ťiou-čchüan v provincii Kan-su na severozápadě Číny v 12:11 hodin místního času (06:11 hodin SEČ).

Tři družice vyvinuté třemi společnostmi se sídlem v Pekingu se budou používat pro dálkové sondování, komunikaci a poskytování služeb v oblasti internetu.

V srpnu 2018 předložila Čínská korporace kosmické vědy a techniky (CASC) projekt své nové malé nosné rakety Jielong 1. Bylo oznámeno, že tato raketa bude první v sérii malých nosných raket Jielong, a bude schopna vynést až 150 kilogramů užitečného nákladu na heliosynchronní dráhu vysokou 700 kilometrů. Vývojem a výrobou rakety se zabývala společnost Chinarocket Co. při CASC.

Jielong-1

Nehledě na malé rozměry může raketa na tuhé palivo Jielong 1 fungovat podle programů „jedna raketa – jedna družice“ a „jedna raketa – více družic“, může tedy vynášet na oběžnou dráhu najednou několik přístrojů. Celková délka rakety činí 19,5 metrů, průměr – 1,2 metru a vzletová váha – 23,1 tuny.