Tak na škodnou! Stovky čápů likvidují na Hané vyorané hraboše

OLOMOUC | Mohutná hejna čítající přes 200 čápů se slétají v těchto dnech na střední Moravu, kde se na polích přemnožili hraboši. Podle ornitologů tak početná hejna nebyla zaznamenána již několik let, informoval o tom ČTK místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sovky čápů likvidují vyorané hraboše | reprodukovaný ořez fotografie
zdroj: olomoucky.denik.cz | autor: Vladimír Gahura | licence: zpravodajská

Obrovská hejna zaznamenali ornitologové na Olomoucku, Přerovsku či Prostějovsku. Největší hejno s 246 bílými čápy bylo pozorováno u obce Kožušany-Tážaly, další velké hejno s 202 čápy se slétlo na pole u Vrbátek na Prostějovsku.

Ornitologové zaznamenali obrovská hejna i na dalších lokalitách. Například u Olomouce čítalo 170, v Krčmani na Olomoucku 98. V hojném počtu se vyskytují i v sousedním Zlínském kraji, například ve Věžkách na Kroměřížsku bylo spatřeno hejno s 80 jedinci a v Holešově na Kroměřížsku s 64.

Hejna čápů, kteří vyzobávají vyorané hraboše se přitom podle ornitologů postupně rozrůstají, jedinci na poli lákají další, kteří přitom letí už ve výškách, kde už nejsou ze země téměř pozorovatelní, informuje agentura.

Společně s čápy se na hraboší hostinu po orbě slétávají podle ornitologů v těchto dnech také volavky popelavé, čápi černí, kavky, rackové, káňata lesní, motáci pochopi a poštolky.

Přemnožení hrabošů řeší zemědělci zhruba od poloviny července, kdy začaly žně, a to především kvůli škodám na plodinách. Odborníci situaci v některých lokalitách, kam patří právě i Olomoucký kraj, označili již dříve za neúnosnou. Za přemnožením hrabošů, který je jedním z nejhojnějších hlodavců v České republice, stojí mírná zima a dostatek potravy. Hraboš polní se podle vědců přemnožuje pravidelně ve dvou až čtyřletých intervalech.

Reklama: