Roskosmos bude vyrábět „neviditelné“ družice

MOSKVA | Státní korporace Roskosmos si dala patentovat způsob maskování vesmírných přístrojů optickými prostředky. Informace o patentu je v databázi Federální služby intelektuálního vlastnictví, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

logo

„Vynález patří do kategorie způsobů maskování, a může se používat pro snížení viditelnosti vesmírného přístroje ve viditelném pásmu spektra,“ uvádí se v popisu vynálezu.

Navrhuje se pokrývat družice speciálním vzdušným bublinatým povlakem, který rozptyluje světlo. Tak se snižuje viditelnost objektu při pozorování ze Země deseti a více násobně díky rozptylování světla odráženého bublinami.

Předpokládá se maskovat vesmírné přístroje na oběžných dráhách 10 až 20 tisíc kilometrů vysokých, kde jsou radiolokační prostředky málo efektivní, a proto se k pozorování používají optické prostředky.

K získání detailních obrazů vesmírného přístroje, a tedy i zjištění jeho účelu a technického stavu se užívá specializované observatoře. V Rusku je takovým objektem Altajské Titovovo opticko laserové středisko, které umožňuje monitorování prostoru kolem Země v různých vlnových pásmech – ultrafialovým počínaje a konče středním infračerveným. V optickém pásmu umožňují existující prostředky zobrazení vesmírných objektů ve výškách 150 až 36 tisíc kilometrů – v těchto výškách je možné rozeznat kosmické smetí o rozměru více než 20 centimetrů.

V jiných zemích mají vlastní pozorovací prostředky. Americký teleskop Advanced Electro Optical System, který má podobné možnosti, byl sestaven na Havaji.

Jak oznámil Sputniku vedoucí Ústavu kosmické politiky Ivan Moisejev, vývoj prostředků maskování družic může být potřebný pro vojenské účely. „Program ochrany družic před vnějšími vlivy a jejich maskování se vyvíjel v 90. letech ve Spojených státech. Čím to skončilo, není známo“, řekl.

Podle slov odborníka, za pomoci fotografií v radiolokačním a optickém pásmu se dá zjistit, jestli družice manévruje a kam letí. A proto když udělají družici neviditelnou, její manévry na oběžné dráze bude možné zatajit před pozorovatelem, tvrdí odborník.