Důkaz, že je Hamáček terorista? MV ČR zamlčuje levicový extremismus

PRAHA | Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček se vyslovil k závěru čtvrtletní zprávy Ministerstva vnitra ČR o projevech extremismu, které zapsalo Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) mezi xenofobně laděné subjekty. Podle zprávy SPD prostřednictvím sociálních „povzbuzuje xenofobní nálady části české společnosti“.

zprava Miloš Zeman a Jiří Ovčáček | reprofoto: PL

Na tuto situaci Jiří Ovčáček na sociálních sítích zareagoval třikrát. V prvním příspěvku s odkazem na článek o této zprávě porovnal formulace použité ve zprávě s pojmy používanými během normalizačního období: „‪Zpráva Federálního ministerstva vnitra ČSSR ze dne 16. srpna 1979 o situaci v oblasti antisocialistických a revizionistických sil. Veřejná bezpečnost a prokuratura věnují zvýšenou pozornost verbálním projevům,“ cituje Jiřího Ovčáčka světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Svůj druhý příspěvek taky věnuje svobodě projevu. Podle něj jde o „kampaň za kriminalizaci výroků“. Ministerstvo vnitra ve své zprávě sděluje: „Tuzemské i zahraniční zkušenosti ukazují, že tolerování verbálních nenávistných projevů vede k tomu, že přerostou ve fyzické násilí.“

Dobytkové z ČT a Honza Hamáček | reprodukce z e-vysílání žumpy ČT

Ovčáček k tomu dodává: „‪Policisté a státní zástupci se tak stále častěji zabývají projevy předsudečné nenávisti u lidí, kteří nepatří k žádnému extremistickému uskupení. Ti často neví, že se svými výroky dopouštějí trestné činnosti a mají tendenci je bagatelizovat,“ napsal mluvčí prezidenta.

Ve svém třetím příspěvku k danému tématu Ovčáček píše o levicovém extremismu, který je podle něj ze strany deep state tolerován a neonormalizační zprávy ministerstva vnitra o něm proto takřka mlčí. „Je totiž využíván jako úderná pěst proti konzervativněji smýšlejícím,“ uvedl Ovčáček.

Cenzoři z Ministerstva vnitra nám dělají reklamu. Děkujeme.