Brexit bude!

Super zpráva! Britové se chtějí vzepřít diktátu Bruselu. Většina Britů totiž podporuje plán premiéra Borise Johnsona, který chce na konci října vyvést zemi z Evropské unie za jakoukoli cenu – i bez ponižující dohody, kterou navrhuje EU. Dle průzkumu zveřejněného v pondělí webem deníku The Telegraph by 54 procentům dotázaných nevadilo, kdyby Johnson vyřadil z rozhodování o případném neřízeném brexitu parlament – to znamená odchod bez dohody.

Tomio Okamura | repro: FB TO

Držme Borisovi a Britům palce, aby získali zpět svou svobodu a nezávislost! Ukáže se, že lze fungovat i bez EU. Američané navíc Britům slibují velkou obchodní dohodu.

To, že Johnsonova cesta je správná, potvrzuje i fakt, že zatímco v současné anketě své sympatie vládní Konzervativní straně vyjádřilo 31 procent lidí, v minulém průzkumu to bylo o šest procentních bodů méně.

Británie má vystoupit z EU k 31. říjnu. Johnson už před zvolením avizoval, že se tak stane „stůj co stůj“, tedy s dohodou o podmínkách odchodu, nebo bez ní. To je podle nás správný postup – lépe žádná dohoda než dohoda ponižující a špatná. A dohoda, kterou nabízí Brusel, je velmi ponižující a velmi špatná!

Ponižující dohoda s EU by znamenala, že by Velká Británie neměla možnost vyjednávat si sama obchodní dohody s dalšími státy a přinesla by komplikace ve vztahu k Severnímu Irsku. Navíc by Británie musela respektovat rozhodnutí orgánů EU, například Soudního dvora EU v Lucemburku a plnit povinnosti člena EU, aniž by se na rozhodování EU mohla podílet. To by bylo skoro, jako kdyby z EU neodešla.

Pro Británii bude lepší odchod z EU bez dohody. Lepší žádná dohoda než dohoda špatná. Británie, která má staleté historické vazby s USA a se státy jejího bývalého impéria – Commonwealthu – si je schopna sama vyjednat obchodní dohody se státy po celém světě.

Navíc USA „nadšeně podpoří“ případné rozhodnutí britské vlády vystoupit z EU i bez dohody, slíbil v Londýně Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton a nabídl Británii postbrexitovou obří obchodní dohodu. „V Evropské unii je zvyk: Když lidé volí jinak, než chtějí elity, nechávají prostý lid hlasovat znovu a znovu, dokud nedosáhnou správného výsledku,“ rýpl si Bolton do bruselských elit.

Co se týče obchodu s EU, je v zájmu Evropské unie, aby se s Británií dříve či později dohodla. Jak ukázal například „Mr. Brexit“ Nigel Farage, je to v zájmu Německa, které dováží do Británie automobily. V případě tvrdého brexitu možná bude chvilku panovat zmatek, ale nakonec se vše ustálí. Je v zájmu všech, aby obchodovali. Navíc cla jsou nyní na relativně nízké úrovni. Pokud jde o netarifní bariéry, tak britské výrobky jistě splňují standardy EU, ostatně evropské směrnice jsou inkorporovány do britského práva.

Pokud by EU chtěla vést proti Británii jako trest za její opuštění EU obchodní válku, znamenalo by to jen, že by se Británie musela přeorientovat na jiné trhy. To by chvilku bolelo, ale je to lepší řešení, než být na někom závislý takovým způsobem, aby vás mohl vydírat. Držme Borisovi a Britům palce, aby získali zpět svou svobodu a nezávislost! Jde to i bez EU!