Japonsko hodlá vypouštět družice s cílem likvidace cizí

TOKIO | Japonská vláda zvažuje možnost vypuštění kosmických družic, které budou schopné zničit v případě nutnosti vojenské družice jiných zemí. Píše o tom pondělní vydání listu Yomiuri s odkazem na zdroj v japonské vládě. Vypuštění těchto přístrojů může být zahájeno podle listu již v druhém pololetí 2020.

Ilustrační snímek

Tato iniciativa vznikla kvůli rostoucí hrozbě vojenské konfrontace v kosmickém prostoru, poněvadž Rusko a Čína tyto zbraně již vyvíjejí, píše Yomiuri, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

List informuje, že japonští vědci pracují dnes na technologiích, které dovedou vyřadit z provozu elektroniku jiných družic a ochránit vlastní kosmické přístroje před podobnými útoky.

Dříve bylo informováno o tom, že Roskosmos patentoval projekt sebevražedné družice, která se dokáže sama rozpadnout ve vesmíru. Přihlášku na patent podala státní korporace v roce 2017. Uvádí se v ní, že povel na sebezničení má být odvysílán ze země v případě ukončení použití družice nebo jejího vyřazení z provozu.

Družice se má vypařit působením faktorů kosmického prostoru, především jde o ohřátí. Autoři proto navrhují vyrábět součásti takových přístrojů z materiálů, které mají vlastnost sublimace (přechodu při ohřívání z tuhého do plynného stavu mimo tekutou fázi).

Navrhuje se například pokrývat rozkladatelný materiál družic zvláštní ochrannou vrstvou, která se pak odstraní, anebo provádět automatické ohřívání družice na teplotu tavení jejích součástí. Vynález má za cíl zkrátit dobu existence přístroje na oběžné dráze.

Ruské neviditelné družice

Před několika dny státní korporace Roskosmos si dala patentovat způsob maskování vesmírných přístrojů optickými prostředky. Informace o patentu je v databázi Federální služby intelektuálního vlastnictví. „Vynález patří do kategorie způsobů maskování, a může se používat pro snížení viditelnosti vesmírného přístroje ve viditelném pásmu spektra,“ uvádí se v popisu vynálezu.

Navrhuje se pokrývat družice speciálním vzdušným bublinatým povlakem, který rozptyluje světlo. Tak se snižuje viditelnost objektu při pozorování ze Země deseti a více násobně díky rozptylování světla odráženého bublinami. Předpokládá se maskovat vesmírné přístroje na oběžných dráhách 10 až 20 tisíc kilometrů vysokých, kde jsou radiolokační prostředky málo efektivní, a proto se k pozorování používají optické prostředky.