V Británii budou lidem transplantovány prasečí orgány

LONDÝN | Prasečí srdce se mohou začít transplantovat lidem v průběhu příštích tří let, řekl transplantační chirurg Terence English z Velké Británie. Rovněž uvedl, že v roce 2019 bude poprvé transplantována člověku prasečí ledvina. Píše o tom publikace The Guardian.

Brácha Mohameda

Pokud se výsledek transplantace zvířecí ledviny člověku ukáže jako uspokojivý, bude brzy možná i transplantace srdce, myslí si English, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mohlo by to pomoci uspokojit rostoucí poptávku po dárcovských orgánech. Ve Velké Británii je na seznamu osob čekajících na transplantaci srdce asi 300 lidí, takže vědci hledají nové zdroje orgánů. Orgány prasat jsou považovány za nejlepší alternativu z hlediska velikosti.

Xenotransplantace, ve které jsou části těla transplantovány z jednoho druhu na druhý, je možná díky vývoji genetického inženýrství.

Díky tomu orgány mnohem více vyhovují případnému dárci. Řada odborníků se však domnívá, že taková činnost představuje nepřijatelné riziko a neměla by být testována na lidech.