Sergej Viktorovič Lavrov: Jsme v kontaktu s Turky. Uvedl po syrském náletu na tureckou invazi

MOSKVA | Rusko a Turecko jsou ve stálém kontaktu ohledně situace v syrském Idlibu. Informoval o tom ruský ministr zahraničních věcí Sergej Viktorovič Lavrov poté, co syrské letectvo zaútočilo na turecký vojenský konvoj, který provedl do Sýrie agresivní vojenskou invazi. O slovech ruského ministra informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sergej Viktorovič Lavrov

Podle Lavrova, Sergeje Viktoroviče Ruská federace informovala tureckou stranu o tom, že útoky teroristů v deeskalační zóně budou tvrdě potlačeny: „Nejen pečlivě sledujeme situaci, naši vojáci jsou na místě v deeskalační zóně Idlibu … kde turečtí kolegové měli povinnost zajistit rozdělení ozbrojené opozice, která je připravena k urovnání, od teroristických skupin,“ uvedl během tiskové konference.

Ministr rovněž upozornil na skutečnost, že bojovnici skupiny Hayat Tahrir al-Sham v poslední době rozšířili zónu své kontroly: „Spolupracujeme s našimi tureckými protějšky, abychom zastavili pravidelné porušování režimu příměří těmito teroristy, i když se jich netýká, dali jsme to jasně najevo, že pokud budou provádět útoky z této zóny, budou tvrdě potlačeni. Během tohoto roku tyto provokace neustávaly,“ zdůraznil ruský ministr zahraničí.

Podle Sergeje Viktoriviče Lavrova byla ve všech případech turecká strana informována, že proti teroristům bude reakce následovat: „A tuto praxi nelze zastavit, protože dohoda ohledně Idlibu nestanovuje, že příměří se rozšíří na teroristy,“ dodal ruský ministr.

Sýrie po útoku na Turka uvedl, že Turci podporují teroristy: „V pondělí 19. srpna kanál Syria TV s odkazem na Ministerstvo zahraničních věcí Sýrie informoval, že turecké obrněné transportéry se zbraněmi ve výbavě porušily syrskou hranici, vjely do Sarakíbu a směřují do města Chán Šajchún,“ připomíná agentura.

Později turecká agentura DHA informovala, že syrské letectvo zaútočilo na turecký vojenský konvoj, který se pohyboval v oblasti syrského města Chán Šajchún v provincii Idlib. Později tuto informaci potvrdilo i turecké ministerstvo obrany.

Turecko útok důrazně odsoudilo, syrské ministerstvo zahraničí však vstup tureckého konvoje do města Chán Šajchún označilo za neslýchanou intervenci a porušení suverenity země. Turecko je spolu s Ruskou federací a Íránem garantem příměří v Sýrii, kde od roku 2011 probíhá ozbrojený konflikt.


Spojené státy (SS) svou vojenskou přítomností v Sýrii porušují mezinárodní právo. Porušují tak Chartu OSN, nerespektují svrchovanost Syrské arabské republiky a vedou tak vůči suverénní zemi útočnou válkou, který je Chartou OSN zakázána a je považována za válečný zločin.
SS vraždí v Sýrii civilisty, převážně ženy, děti a starce, kdy bombardují školy, nemocnice a jiné civilní cíle, jako i obytné domy, čímž páchají v Sýrii další válečný zločin – Válečný zločin proti lidskosti.
Koalice SS drží v koncentračním táboře uprchlé civilisty na území Sýrii, kteří slouží živý štít pro jejich ochranu a pro ochranu spojenců Spojených států z řad teroristických organizací jako je Islámský stát, Front an-Nusrá, či Bílé přilby.
Bílé přilby za pomoci vojsk SS páchají v Sýrii útoky chemickými zbraněmi, které pak svalují na syrskou regulérní armádu. Dále pak natáčejí propagandistická videa, kde předstírají používaní chemických zbraní legitimním syrským režimem. Páchají tak zločiny informační války, dezinformace a šíří lži a to vesměs za pomocí zločineckých mediální organizací a agentur: CNN, BBC, AP, AFP a další.
Vůdci SS, kteří se na okupaci Sýrie a páchání tam válečných zločinů (Barack Hussein Obama a Donald John Trump) by měli být postaveni před válečný tribunál jako nacisté v Norimberku a měli by být po tradici řádně odsouzeni k trestu nejvyššímu. Vzhledem, že jsou občany Spojených států, kde platí i trest hrdelní, tak k němu. (aut: -rav-)