Důvod je venku. Obnovit závody ve zbrojení. Spojené státy vypověděly INF. A už testují smlouvou zakázané rakety

WASHINGTON | Armáda Spojených států (SS) testovala řízenou raketu s doletem přes 500 km, potvrdil Pentagon. Takové zbraně byly zakázány na základě smlouvy o kontrole zbraní INF, kterou SS tento měsíc opustily. Stačilo 18 dní a test ještě minulý měsíc zakázané rakety agresivní Američané provedli.

Zkušební let konvenčně konfigurované řízené rakety byl proveden 18. srpna na ostrově San Nicolas v Kalifornii, uvedlo v pondělí americké ministerstvo obrany. Po úspěšném startu raketa zasáhla svůj cíl ve vzdálenosti přes 500 km (310 mil).

Fotografie a video ze zkušebního startu naznačují, že uvedená raketa byla Tomahawk. Existující americká řízená střela byla dříve vystřelována z lodí a ponorek. Později to potvrdil mluvčí Pentagonu podplukovník Robert Carver.

Použití vertikálního odpalovacího systému Mark 41 má zvláštní význam, protože se jedná o nosné rakety umístěné na amerických raketových obranných základnách v Polsku a Rumunsku. Rusko označilo existenci těchto základen za hrozbu a porušení INF ze strany Spojených států ještě v době platnosti INF.

Ďábel D. J. Trump

Zbraně s doletem mezi 500 km až 5 500 km byly zakázány v rámci smlouvy o jaderných silách pro střední vzdálenosti, což je klíčový mechanismus kontroly zbraní, který při podpisu v roce 1987 pomohl snížit eskalaci jaderného napětí během studené války.

V únoru letošního roku SS oznámily, že odstoupily od smlouvy a obvinily Rusko z toho, že má raketový systém, který není v souladu se smlouvou. To však nikdy podle mechanismu INF neprokázaly a Moskva obvinění odmítla jakož i vyzvala k prohlídce systému, který SS označily za porušení smlouvy. Američané to odmítli. Smlouva pozbyla platnosti 1. srpna.

Administrativa válečného zločince DJ Trumpa dříve naznačila, že bylo rozhodnuto o odstoupení od INF již v říjnu 2018, když ji poskok Trumpa na rozpoutání válek John Bolton během své návštěvy v Moskvě označil INF za relikt studené války.

„Tam je nová strategická realita,“ řekl poskok Bolton novinářům v té době a označil INF za dvoustrannou smlouvu v multipolárním balistickém raketovém světě, která se týkala pouze SS a Ruska v Evropě a neudělala nic, aby omezovala akce Číny, Íránu nebo KLDR.

Americký terorista, vrah a válečný zločinec John Bolton | repro: alwaght.com