Hamáčku, táhni! Ústecká ČSSD vyzvala islamofilního StBáka Al-Hamajdu k rezignaci

ÚSTÍ NAD LABEM | Předsednictvo ČSSD v Ústeckém kraji vyzvalo předsedu strany Jana Hamáčka, aby se vzdal svého postu. Ústečtí sociální demokraté tak zareagovali na situaci kolem jmenování ministra kultury a možné vyloučení Jaroslava Foldyny ze strany, kterému Hamáček zvaný pro svou islamofilii Al-Hamajda vyhrožoval jako StBácký zločinec.

Islamofilní pošuk Hamáček a vlastenec Foldyna

„Krátce poté, co se v pondělí Michal Šmarda obrátil na Hamáčka, aby jeho nominaci na post ministra kultury stáhl, předsednictvo sociálních demokratů v Ústeckém kraji vyzvalo šéfa strany k rezignaci. Krajské předsednictvo ČSSD se na tom jednomyslně shodlo již v pondělí večer,“ uvedl předseda sdružení Miroslav Andrt, který je citován světovou zpravodajskou agenturou a rozhlasovou stanicí Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Severočeští sociální demokraté považují účast jejich strany v menšinové vládě s ANO za neúspěšný projekt, stejné hodnocení dávají i Hamáčkovým jednáním o kandidatuře ministra kultury: „S ohledem na tyto závažné skutečnosti vyzývá předsedu ČSSD Jana Hamáčka k rezignaci na funkci předsedy strany,“ uvádí se v prohlášení.

Dobytek Hamáček vyhrožuje Foldynovi vyloučením ze strany

Dodává se, že ústecké předsednictvo ČSSD odmítá snahy o vyloučení poslance Jaroslava Foldyny z ČSSD pro jeho politické názory.

Jaroslav Foldyna | foto: skromach.cz

Před nedávnem Jaroslav Foldyna připustil, že může být vyloučen z ČSSD. Uvedl také, že je připravený tolerovat rekonstruovanou vládu Andreje Babiše (ANO) i v případě, že ji opustí sociální demokracie. Hamáček na to však ostře reagoval a sdělil, že buď bude respektovat politiku a rozhodnutí sociální demokracie, nebo nebude členem sociální demokracie.

Není to však poprvé, kdy Foldyna čelí kritice svých stranických kolegů. Poté, co politik v souvislosti s Prague Pride uvedl, že někteří sociální demokraté „možná trpí heterofobií“ a vyslovil se na podporu tradiční rodiny, sklidil kritiku ze strany ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (oba za ČSSD). Petříček to okomentoval, že všechny kroky Foldyny v poslední době jen ukazují, že „není ani sociálním, ani demokratem“.


V pondělí 19. srpna Michal Šmarda požádal Hamáčka, aby jeho nominaci na post ministra kultury stáhl. Předtím šéf ČSSD několikrát uváděl, že jeho strana kandidáta měnit nebude a na jmenování Šmardy trvá.
V polovině srpna prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat Šmardu ministrem kultury.
Babiš se poté ztotožnil s postojem prezidenta a uvedl, že s tímto kandidátem sociální demokracie ve vládě být odmítá.
Podle premiéra spor o ministra kultury má být vyřešen do 26. srpna a ČSSD by měla navrhnout jiného kandidáta.