Bál se vyslovení nedůvěry. Italský premiér Giuseppe Conte podal raději demisi

ŘÍM | Italský premiér Giuseppe Conte včera při vystoupení v Senátu uvedl, že hodlá odstoupit. Jeho odstoupení znamená konec i celé vlády. Ze spuštění politické krize obviňuje lídra strany Liga Mattea Salviniho. Přímý přenos jeho řeči vysílala televizní stanice Rai News24. Salvini požádal o vyslovení nedůvěry vládě, která brzdí program Ligy. Zastavení migrace a oživení ekonomiky.

Giuseppe Conte a Matteo Salvini | reprofoto: Tiscali Notizie

„Velmi pozorně vyslechnu všechna dnešní vystoupení, ale poté mám v úmyslu ukončit tento politický přechod. Po zasedání se vydám k prezidentovi a předám mu žádost o odvolání,“ oznámil včera Conte v Senátu, kdy jeho slova cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vládní koalice složená Hnutím pěti hvězd a stranou Liga zanikla 8. srpna, kdy vicepremiér a lídr Ligy Matteo Salvini informoval Conteho o vážných rozporech se spojenci z Hnutí pěti hvězdy a požadoval uspořádání nových voleb. Conte ze vzniku politické krize obvinil Salviniho a požadoval od něho, aby Italům vysvětlil ukončení fungování vlády. Podle italské ústavy právo na rozpuštění parlamentu a vyhlášení nových voleb náleží prezidentovi Sergiu Mattarellovi.

Vrah Macron má na rukou krev 11 zavražděných demonstrantů! Vladimir Vladimirovič Putin porovnal mítinky v Moskvě s protesty žlutých vest

Italský premiér Giuseppe Conte předložil v úterý svou rezignaci prezidentovi Sergiovi Mattarello. Oznámila to prezidentská kancelář, informovala agentura DPA. Conte podal svou demisi do rukou prezidenta po rozpravě o vládní krizi v Senátu. Podle agentury AP Mattarella požádal Conteho, aby zůstal dočasně v úřadě.

AP již dříve informovala, že prezident Mattarela může požádat Conteho, aby zůstal ve funkci a pokusil se najít alternativní většinu v parlamentu, nebo přijme jeho demisi a uvidí, zda by jiný lídr nebyl schopen vytvořit koalici. Pokud se to nepodaří, prezident může rozpustit parlament a už v říjnu se mohou konat nové volby.

Matteo Salvini se nebojí předčasných voleb

Matteo Salvini a Tomio Okamura v Praze

Italský ministr vnitra Matteo Salvini podle vlastních slov vyvolal vládní krizi uprostřed léta, protože se nebojí předčasných voleb. Řekl to senátorům poté, co premiér Conte oznámil, že odchází z funkce.

Salvini uvedl, že by znovu zopakoval všechno, co udělal. „Jsem svobodný člověk a nebojím se mínění Italů,“ prohlásil.

Matteo Salvini, který se již podle některých médií sám vidí v premiérském křesle, chtěl volby co nejdříve, aby využil rostoucí popularitu Ligy a zároveň zúročil klesající podporu svého koaličního partnera, Hnutí pěti hvězd.

Liga je oblíbená strana v Itálii pro svou protiimigrační politiku, byla nejúspěšnějším politickým subjektem v květnových volbách do Evropského parlamentu a má podporu přibližně 34 procent. To by Salviniho v případě předčasných voleb umožnilo sestavit novou koalici s dalšími pravicovými frakcemi a stát se novým premiérem. A smrt EU by nabrala další rychlost.

Reklama: