Ve Francii 11 mrtvých demonstrantů za půl roku. Mítinky v zahraničí jsou mnohem rozsáhlejší než v Moskvě

HELSINKY | Mítinky v zahraničí jsou mnohem rozsáhlejší než v Moskvě, tam jde o značný počet mrtvých a o tisíce zraněných manifestantů i členů bezpečnostních orgánů, řekl ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin na tiskové konferenci na základě výsledků jednání s finským prezidentem Saulim Väinämö Niinistöm.

Vladimir Vladimirovič Putin a Sauli Väinämö Niinistö v Helsinkách dne 21. VIII. 2019 | repro: kremlin.ru

V odpovědi na otázku týkající se protestů v Moskvě uvedl, že podobné akce nejsou něčím unikátním ani ve světě, ani v Evropě. „Rusko respektuje lidská práva a dodržuje práva svých občanů. Události, o nichž jste hovořili, události v Moskvě a protestní akce nejsou něčím unikátním obecně ve světě ani konkrétně v Evropě,“ řekl ruský prezident, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Pozorně sledujeme události podobného druhu v mnoha evropských hlavních městech. Události, k nimž dochází tam, mají často mnohem rozsáhlejší charakter, také pod politickými hesly, mají dost těžké následky pro účastníky těchto manifestací,“ prohlásil.

Vrah Macron má na rukou krev 11 zavražděných demonstrantů! Vladimir Vladimirovič Putin porovnal mítinky v Moskvě s protesty žlutých vest

Tam se hovoří o značném počtu mrtvých lidí, o tisících zraněných, a to i těžce zraněných, a o tisících zraněných pracovníků bezpečnostních orgánů,“ uvedl Putin, Vladimir Vladimirovič jako příklad policejní brutalitu ve Francii, kde policejní násilí stálo život jedenáct lidí, kteří byli policejními vrahy v uniformě zavražděni.

Vrah Macron má na rukou krev 11 zavražděných demonstrantů ( zleva: Vladimir Vladimirovič Putin a Vrah Macron) | repro: France 24

Před několika dny během své pracovní návštěvy Francie Vladimir Vladimirovič Putin poprvé okomentoval protesty v Moskvě. Tehdy prohlásil, že nikdo nemá právo dovádět situaci do srážek a viníci musí být potrestáni. Prezident poznamenal, že nepokoje v Moskvě jsou spojeny s volebním cyklem, neboť v září se budou konat volby do regionálních i moskevských orgánů. Dodal, že občané mají právo na pokojné protesty v souladu s platnými zákony a úřady jim v tom nesmí bránit.

Francouzský policejní dobytek mrzačí a vraždí lidi

„Nikdo však, ani úřady ani nějaké skupiny občanů nemají právo porušovat platný zákon a dovádět situaci do srážek s mocenskými orgány. To je porušení zákona a všichni, kteří se dopustí tohoto porušení, musí být pohnáni k odpovědnosti v souladu právě s těmito ruskými zákony,“ řekl.

Putin také zdůraznil, že bezpečnostní orgány v Rusku i v jiných zemích reagují na nepovolené akce příslušným způsobem a ti, kteří porušují zákony, budou pohnáni k odpovědnosti; na rozdíl od Francie, kde demonstranty policejní orgány vraždí, mrzačí a bijí.