Babiš v roce 2017: Zaorálek je určitě výřečnější člověk. Je to takový žvanil, trošku kecal, trošku tlučhuba. Nyní ho chce ministrem kultury

PRAHA | Ve středu na tiskové konferenci předseda sociálních demokratů Jan Hamáček oficiálně oznámil, že v čele ministerstva kultury chce ČSSD vidět bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček později oznámil, že se Zaorálkovou kandidaturou hlava státu souhlasí.

Ľubo, zvladneš, pičo, tu kulturu? Jo, neteř je herečka a já dělal cenzora v ostravském studiu ČST

„Poté, co se v pondělí Michal Šmarda vzdal postu ministra kultury, tak byla ČSSD postavena do nové situace. Chci říci, že jsme řešení nalezli. ČSSD navrhne panu premiérovi, aby ústavním postupem navrhl prezidentovi, aby do funkce jmenoval Lubomíra Zaorálka,” uvedl na tiskové konferenci Jan Hamáček.

Hamáček uvedl, že nepředpokládá, že by ze strany prezidenta Miloše Zemana mělo dojít k problémům se jmenováním nového ministra. Dříve v polovině srpna Zeman do čela resortu kultury odmítl jmenovat jiného kandidáta ČSSD Michala Šmardu.

Morální odpad ministrem kultury?

Luboš ZaOrálek to ze sebe tlačí a všichni budou překvapení, až to vytlačí
Reprofoto: iDĚS.tv

Miloš Zeman 7. 3. 2000: „Je snadné odlišit zbabělce, hlupáky nebo vyžírky od těch, kdo pro stranu poctivě pracují. Dělicí čára našich demokratických sporů neprobíhá mezi různými názory, ale mezi těmi, kdo pracují, a kdo pouze kritizují práci druhých. Jinými slovy, potřebujeme více Špidlů a Mertlíků a méně Krausů a Zaorálků.“

Andrej Babiš 24. 6. 2017: „Jediný rozdíl mezi panem Zaorálkem a panem Sobotkou je, že Zaorálek je výřečnější a žije v politice z daní občanů ještě déle než Sobotka. Pan Zaorálek je tlučhuba, který sice má emotivní projevy, ale ve výsledku je spíš komediant, kterého nikdo nemůže brát vážně.”

Andrej Babiš 25. 6. 2017: „Pan Zaorálek je určitě výřečnější člověk. Je to takový žvanil, trošku kecal, trošku tlučhuba.“

Miloš Zeman ve své druhé knížce s názvem „Vzestup a pád české sociální demokracie“ na str. 146 hodnotí p. Zaorálka takto: „Zaorálek v osmdesátých letech pracoval jako dramaturg ostravské televize. Spisovatel Jan Kostrhun mi jednou vyprávěl, jak v té době ostravské televizi nabídl jakýsi cyklus. Dostal odpověď, že cyklus se nepřijímá, protože rozvrací samy základy socialistického společenského zřízení. Podepsán Lubomír Zaorálek“.

Neskutečně tupý žvanil

Marija Vladimirovna Zacharovova – Johnson má takhle malý mozeček. Takhle malý. A možná ještě menší…

Příštím ministrem kultury bude jmenován předseda zahraničního výboru dolní komory Lubomír Zaorálek. Bývalý předseda Poslanecké sněmovny PČR, zastupitel Ostravy a ministr zahraničních věcí Sobotkovy vlády už skoro 30 let žije politikou. Co zajímavého prohlásil za tuto dobu, informuje Sputnik. Takže nějaké ty perličky z jeho otvoru pod nosem:

Schůzka s dalajlámou

V listopadu roku 2016 se tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek musel dvě hodiny po výroku omlouvat za nevhodné přirovnání schůzky s dalajlámou k setkání s Henleinem.

„K tomu se zavázalo 51 často velmi kultivovaných, demokratických zemí, které respektují to, že když máte nějakou zemi, tak že té zemi třeba vadí, že někdo místo toho, aby se setkal s oficiálním představitelem, tak se oficiálně setká s bývalým představitelem exilové vlády. Já nevím. Jako kdyby se někdo setkával s Konradem Henleinem ze Sudetenlandu (německý nacistický politický činitel v Sudetách – pozn.red) v minulosti za první republiky, když tady je oficiální vláda. Asi by nám to také vadilo, Čechům,“ prohlásil doslova Zaorálek.

Komunistický cenzor z ČST soudruh Zaorálek ministrem kultury – Chce se vám zvracet?

Radikalizace a zločiny v koloniích

„Chceme-li se bavit o radikalizaci a o tom, jak je možné, že čelíme takové nenávisti a násilnostem, je třeba si připomenout, za kolik životů mohly v minulosti zločiny západních kolonialistů,“ prohlásil v červnu 2017 na konferenci Prague European Summit tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Ekonomická rovnost jako řešení migrační krize

„Až ve chvíli, kdy bude v zemích EU srovnatelná životní úroveň, se lidé, kteří přicházejí do Evropy z ekonomických důvodů, rovnoměrně rozdělí,“ řekl v červnu 2017 šéf české diplomacie na konferenci Prague European Summit, která se zabývala budoucností EU. Zaorálek dodal, že vidí příčinu evropské migrační krize v nerovnoměrném rozdělení migrantů, v rostoucí sociální a ekonomické nerovnosti.

Vietnam je zločin pro ČR

„Vietnam je prostě organizovaný zločin. Já když jsem byl v Hanoji a v Saigonu, tak se mi Vietnamci omlouvali, normální Vietnamci, že nám prostě takovýmto způsobem posílají takovýto rozsah zločinu do České republiky,“ řekl podle ČTK v červnu 2018 Zaorálek ve Sněmovně.

Následně politik čelil kritice Vietnamců, kteří od něj požadovali omluvu.

Ať se Rusko omluví za rok 1968

„Já jsem 68. zažil. Proti tomuto se musím ozvat. Ale byl bych raději, kdyby to v tomto případě bylo Rusko, které přijede do Česka a omluví se nám,“ vyjádřil se v říjnu 2018 Zaorálek k cestě předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka do Ruska. Podle něj totiž třetí nejvyšší ústavní činitel země měl otevřít téma okupace Československa v roce 1968 a ozvat se proti údajnému přepisování 50 let staré události, ke kterému z jeho hlediska v Rusku dochází.

Největší hrozba pro Česko je Česko

V prosince roku 2018 se politik vyjádřil k výroční zprávě BIS a Vojenskému zpravodajství za rok 2017, v nichž Česko představuje terč ruské a čínské špionáže.

„Hlavní chyba je v nás samých. My sami jsme sobě největší hrozbou a největším nepřítelem,“ řekl Zaorálek.

Čtvrteční glosy 22. 8. 2019

Nápad s Guaidóem potřeboval plán B

V únoru 2019 se politik vyjádřil k politické krizi ve Venezuele, kde se opoziční vládě nepodařilo změnit režim a přivést Juana Guaidóa k moci, kterého mimochodem USA spolu s dalšími zeměmi uznaly jako prezidenta země.

„Kdo je původcem té akce? Víme, že to je venezuelský exil, který pobývá ve Spojených státech a dalších zemích, víme, že akce byla připravována delší dobu, nápad s prezidentem Guaidóem mohl být dobrý, kdyby vyšel,“ uvedl Zaorálek s tím, že celá operace měla proběhnout během 14 dnů. „Když rozjedete tu akci, musíte vědět, co děláte, a pokud to nevyjde, musíte vědět, co budete dělat ve druhé variantě,“ dodal Zaorálek.


Lubomír Zaorálek se narodil 6. září 1956 v Ostravě. V roce 1982 ukončil studium na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně, na filozofické fakultě obory filozofie a politická ekonomie, kde studoval marxismus a leninismus. Pro své výlučné bolševické postoje, se mu přezdívá Velký ZaO.

Reklama: