Předsudečná nenávist! Rusofobní senátoři šířili o kybernetickém útoku na MZV dezinformace, lži, pomluvy a možná i poplašné zprávy

PRAHA | Někteří členové senátního zahraničního výboru v rozhovoru pro portál Echo24 přiznali, že čerpali informace o červnovém kybernetickém útoku na Ministerstvo zahraničních věcí ČR, který prý provedla cizí státní moc, pouze z otevřených zdrojů. Informuje o přiznání, že šířili dezinformace a falešné obvinění senátorů, světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační foto Senátu Parlamentu ČR

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) poskytnutí těchto informací v pondělí popřel. Takže to znamená, že vše bylo vycucáno z prstu a vítr vane k informačním teroristům a dezinformátorům z Deníku N, kteří si vše vymysleli, aby šířili nenávist a rusofobie, což je šíření předsudečné nenávisti.

„O události koncem července informoval Deník N z předpokladem, že za kybernetickým útokem na české ministerstvo zahraničí s velkou pravděpodobností stojí ruská vojenská rozvědka GRU. Dále česká média šířila tuto zprávu z odkazem na informace poskytnuté NÚKIB. Ředitel NÚKIB Dušan Navrátil však v pondělí 19. srpna během zasedání bezpečnostní rady státu uvedl, že jeho úřad informace o kybernetickém útoku na ministerstvo zahraničí senátorům neposkytl,“ píše Sputnik.

„V rámci schůze předsednictva bezpečnostní rady státu ředitel NÚKIB konstatoval, že se jednání senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost za NÚKIB nikdo neúčastnil a nikomu ze senátorů nebyly poskytnuty žádné informace, na jejichž základě následně senátní výbor přijal své usnesení ze dne 13. srpna 2019,“ uvádí se v tiskové zprávě Strakovy akademie.

Tomáš Jirsa | foto: tomasjirsa.cz

Senátor a místopředseda výboru Tomáš Jirsa z ODS okomentoval situaci pro portál Echo24: „Většina členů čerpala z otevřených zdrojů. Tohoto útoku byla plná média. Někdo ze členů měl i informaci z vnitřku úřadu. Sám jsem překvapen tím, že média řeší, řekl-li nám to ředitel Navrátil osobně či nikoliv. Stal se útok na ministerstvo zahraničí, tak by měla znít otázka. Je veřejným tajemstvím, že se stal. A náš vzkaz je, aby stát více investoval do kybernetické ochrany,“ řekl.

Že výbor čerpal z neoficiálních informací potvrdili pro Echo24 další z členů výboru Jaroslav Zeman (ODS) nebo Renata Chmelová (KDU-ČSL): „Senátoři v bezpečnostním výboru čerpají informace z veřejných i neveřejných zdrojů. Aktuální informace beru na vědomí a budeme se jim dále věnovat. Naším cílem je ochránit bezpečnost Česká republiky před kybernetickými útoky, ať už přicházejí odkudkoliv,“ řekla pro Echo24 Renata Chmelová.

Senátoři se tak přiznali, že jednaní na vrcholné státní úrovni a používají informace typu pomluv a dezinformací. Jakou má takový politik cenu? Žádnou je to jen tupý žvanil na úrovni pornoherce a nácka Jakuba Jadny.

Jakub Janda, tragikomická koláž | autor: Radek Velička © 2014 (Česká expedice, z. s)