Ministr energetiky Turecka: Ankara nebude volit mezi Ruskem a Evropskou unií

ISTANBUL | Turecko nestojí před volbou mezi Ruskem a EU, prohlásil v pondělí ministr energetiky a přírodních zdrojů Turecka Taner Yildiz. Informuje rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém webu. Můžeme vůči tvrdému režimu v Turecku namítat hodně, ale rozhodně je tamní politické vedení vlastenecké, což pociťují například i v Německu a Rakousku, kde tamní turecké menšiny mají obrovskou podporu Ankary a ne jen verbální.

Taner Yildiz | Foto: Hlas Ruska

Taner Yildiz | Foto: Hlas Ruska

„Turecko nebude volit mezi Evropskou unií a Ruskem. Rozvíjíme projekty s ohledem na své vlastní a oboustranné zájmy. Jako spolupředseda rusko-turecké smíšené ekonomické komise mohu říci, že Turecko usiluje o zvýšení vývozu zemědělské produkce. Rusko pro nás znamená více, než prostě jedna ze sousedních zemí“, řekl Yildiz novinářům v Istanbulu.

Dotazy novinářů přišly po návštěvě Putina v Turecku, v době, kdy oznámilo Rusko ukončení projektu Jižní proud a vyhlášení nového rusko-tureckého projektu na výstavbu plynovodu do Evropy. V EU to způsobilo tlaky na politické vedení Turecka.