Prohlášení Íránu snížilo ceny ropy. V USA zuří. Ohrožuje to jejich ropný průmysl

TEHERÁN | Světové ceny ropy se snižují po prohlášeních hlavního analytika ropného trhu íránského ministerstva ropy o ochotě této země zvýšit těžbu ropy. Svědčí o tom údaje burz. Hlavní analytik íránského ministerstva ropy Mohammad Sadeg Memarian prohlásil, že Írán hodlá zvýšit těžbu ropy až na 4,8 milionů barelů denně pod tlakem ekonomických sankcí zavedených kvůli jadernému programu. Informuje rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém webu. Americké sankce se tak otočily proti USA.

Foto: RIA Novosti

Foto: RIA Novosti

Údaje z burz svědčí o tom, že cena ropy Brent spadla pod 65 USD za barel a dosáhla minimum ze září 2009. Dříve OPEC zveřejnil zprávu, kde je uvedeno, že se těžba organizace v listopadu 2014 snížila o 390.000 barelů denně. Na rok 2015 OPEC také předpovídá nejmenší poptávku po ropě za posledních 12 let.

OPEC se tak snažila zvýšit cenu ropy, ovšem prohlášení Íránu s trhy udělalo pravý opak a ropa je nyní nejlevnější za posledních pět let. Protože snížená těžby OPEC je nahrazeno a překonáno těžbou Íránu.

Těžba na Blízkém východě je jedna z nejlevnějších, kdy pak následuje v nákladech Rusko a země jižní Ameriky. Nejdražší těžba a to skoro 40 USD na barel vychází v USA. Tudíž již dnes je v USA těžba ropy skoro nerentabilní a jakékoliv další snížení může být pro severoameriský ropný průmysl likvidační.