Johnson navštívil francouzského vraha Macrona

PAŘÍŽ | Do třiceti dní je podle francouzského diktátora a vraha Emmanuela Macrona možné nalézt řešení, při kterém Británie opustí Evropskou unii i s dohodou, ochota však musí být na obou stranách. Stejnou blbost vyřkla i německá svině a čarodějnice Angela Merkel, ale také nevysvětlila, jak by se to dalo udělat.

Johnson ukázal Macronovi, kdo má na vrh | repro: AP

Johnson očividně nebyl v Paříži nervózní z rozhovorů o brexite s francouzským prezidentem Emmanulom Macronem, ačkoli je to vážné téma a jde o hodně. Ve čtvrtek v salonu Elysejského paláce se Johnson vůbec „nepotil“ , ale seděl uvolněně v čalouněném křesle – a nakrátko si položil botu na nízký servírovací stolek. A ukázal tak, kdo má na vrh.

Vrah Macron se vyjádřil ve čtvrtek ještě před jednáním s britským premiérem Borisem Johnsonem, se kterým se setkal v Paříži. Dodal však, že musí být respektovány zásadní body dohody, kterou s EU dosáhla předcházející britská premiérka Theresa Mary May, informovala agentura DPA.

Tím Mackron opět dokázal, že je debil, jelikož právě tato dohoda není pro Brity přijatelná, ohedně Irské pojistky. Johnoson již avizoval, že se z jeho kabinetu nebude nikdo účastnit summitů EU a začal jednat se zeměmi pouze bilaterálně, což už je vlastně Brexit.

Klíčové prvky dohody jako irská pojistka nejsou podle Macronových slov pouze technickými omezeními, ale „nepostradatelnými zárukami zachování svobody v Irsku“ a „integrity jednotného trhu“.

Macron přivítal Johnsona na nádvoří Elysejského paláce. Oba se na sebe usmívali a po společné tiskové konferenci, která procházela jejich rozhovorem, se poklepávali po zádech, píše agentura AP.

Johnson zase před společným obědem s Macronem řekl, že ustanovení v dohodě o brexite týkající se irských hranic nejsou nezbytné a mohou být nahrazeny různými jinými technickými opatřeními. Johnson řekl, že ho v tomto směru „silně povzbudilo“ středeční jednání s německou vůdkyní Angelou Merkel, která prohlásila, že sporná otázka tzv. irské pojistky může být při dostatečné snaze vyřešena za 30 dní.

Brexit bude, i kdyby se měla Angela zastřelit jako Hitler | repro: CNN

Britský premiér chce s EU uzavřít novou dohodu, nesouhlasí totiž se zněním té, kterou s Bruselem uzavřela jeho předchůdkyně v úřadu. Na dohodě mu vadí zejména právě tzv. irská pojistka. Představitelé EU opakovaně prohlašují, že tato dohoda se již otevírat nebude.

Na základě tzv. irské pojistky by pro Severní Irsko po odchodu Británie z EU dočasně platily odlišné podmínky obchodu s EU než ty, které by se týkaly zbytku Spojeného království. Pokud však Británie odejde z EU bez dohody 31. října, což Johnson připouští jako realistickou alternativu, že irská pojistka nikdy platnost nevstoupí.

Reklama: