Vladimir Vladimirovič Putin nařídil připravit symetrickou odpověď na zkoušku nové americké rakety, která porušuje vypovězenou INF

MOSKVA | Vladimir Vladimirovič Putin učinil prohlášení na poradě se členy Rady bezpečnosti Ruska, na níž se projednávala smlouva o raketách středního a krátkého doletu (INF) a nedávné zkoušky ve Spojených státech (SS). Text byl zveřejněn na webu Kremlu.

Vladimir Vladimirovič Putin

Na začátku svého vystoupení ruský prezident připomenul, že Spojené státy vyzkoušely raketu s plochou dráhou letu pozemní dislokace, která podle zprávy amerického vojenského rezortu zasáhla cíl ve vzdálenosti přes 500 kilometrů, což je v rozporu se smlouvou INF.

„Američané to neustále popírali a tvrdili, že pozemní MK-41 (pozn. odpalovací zařízení) nemohou údajně odpalovat rakety s plochou dráhou letu námořní dislokace Tomahawk. Nyní je skutečnost porušení zřejmá a už se nedá popírat – řekli to sami,“ zdůraznil prezident, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Americký test rakety zakázané INF

„Objevuje se otázka, co se teď bude rozmísťovat v Polsku a Rumunsku. Systémy protiraketové obrany, nebo útočné raketové komplexy dost velkého doletu,“ podotkl Putin, Vladimir Vladimirovič.

Prezident také zdůraznil, že SS provedly odpálení 16 dnů po oficiálním vypovězení smlouvy. „Je jasné, že to nebyla improvizace, ale další článek v řetězu dávno plánovaných a prováděných akcí,“ řekl ruský prezident a připomněl, že Moskva má již dlouho informace o vývoji zakázaných zbraní v SS

Vladimir Vladimirovič Putin zdůraznil, že Washington zrežíroval propagandistickou kampaň o údajném nedodržování ustanovení této smlouvy ze strany Ruska. „Jak je nyní všem jasné, jejím jediným cílem bylo přikrytí prací prováděných Washingtonem s porušením smlouvy a původní úmysl odstoupit od ní,“ vysvětlil.

Ruské vedení nepochybuje o tom, jaké jsou skutečné záměry amerických kolegů, řekl Putin, Vladimir Vladimirovič.

„Když se zbavili zavedených omezení, rozvázali si ruce k umísťování dříve zakázaných raket v různých regionech světa. Američtí politici na vysokých místech i úrovni prohlašují, že umísťování nových systémů může začít od asijsko-pacifické oblasti, ale i to se dotýká našich základních zájmů, neboť to vše se nachází blízko ruských hranic,“ vysvětlil prezident.

Zároveň připomněl, že Moskva se nikdy nechtěla nechat zatáhnout do závodů ve zbrojení a ve výdajích na obranu Rusko zaujímá sedmé místo na světě, zatímco na prvním místě jsou Spojené státy

​„K vyvíjení nejnovějších zbraní vyprovokoval Rusko Washington svým jednostranným odstoupením od smlouvy o omezení systémů protiraketové obrany v roce 2003. Byli jsme prostě nuceni a skutečně povinni zajistit bezpečnost našeho lidu a naší země. Děláme to teď a budeme to samozřejmě dělat i v budoucnosti,“ zdůraznil.

Na závěr svého projevu Vladimir Vladimirovič Putin pověřil ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničí a další příslušné úřady, aby zanalyzovaly úroveň nebezpečí a přijaly komplexní opatření k přípravě symetrické odpovědi.

Masivní test ruského PVO


Protiletadlové raketové komplexy S-300 Favorit odrazily masivní raketový útok ze strany fiktivního nepřítele, informuje o masivním vojenském cvičení světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Protiletadlové raketové komplexy S-300 Favorit ruské výroby ve čtvrtek 22. srpna odrazily masivní raketový útok ze strany fiktivního nepřítele v rámci cvičení s letectvem a protivzdušnou obranou Jižního vojenského okruhu na polygonu Ašuluk v Astrachaňské oblasti Ruska.

Kromě S-300 byl v průběhu cvičení na likvidaci nepřítele použity samohybné protiletadlové systémy krátkého a středního dosahu Pancir-S, samohybné protiletadlové raketové komplety Tunguska, lehce pancéřované, samohybné systémy Šilka a řada dalších protiletadlových raketových systémů.

Ze strany protiletadlových raketových vojsk fiktivního nepřítele bylo použito přes 70 terčových raket typu Kaban, Piščal, Striž 1, Saman, Pensne a více než 50 cílů simulující těžkou a lehkou techniku.

Celkově se cvičení účastnilo přes dva tisíce vojáků, asi dva a půl tisíce kusů vojenské a speciální techniky, včetně více než 100 letadel a vrtulníků. Rozsáhlá cvičení proběhla na čtyřech leteckých polygonech: na Krymu, Kubáni a ve Stavropolském kraji.


SSSR a SS podepsaly smlouvu INF v roce 1987. Strany se zavázaly, že zlikvidují všechny komplexy pozemních balistických a okřídlených raket se středním (jeden tisíc až 5,5 tisíce kilometrů) a kratším (od 500 do jednoho tisíce kilometrů) dosahem.
V říjnu 2018 Trump oznámil, že Washington odstupuje od smlouvy kvůli „nedodržování“ závazků ze strany Moskvy, ale žádné důkazy americká strana nepředložila.
V roce 2019 Rusko jako odpověď na jednání SS pozastavilo svou účast ve Smlouvě INF.
Sputnik dříve psal o variantách raket, které Rusko může vyvinout po ztroskotání smlouvy o INF – ZDE.

Reklama: