Americké vrtulníky nejsou pro obranu České republiky, ale pro expedice v cizím zájmu

PROSTĚJOV | Předseda poslaneckého klubu hnutí SPD Radim Fiala na Facebooku okomentoval oznámení ministra obrany ČR Lubomíra Metnara (za ANO) o nákupu amerických bojových a víceúčelových vrtulníků Viper a Venom. Částka transakce je 14,5 miliardy korun.

Radim Fiala | foto: FB RF

Podle Fialy je to signál degenerace armády, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Armáda ČR vybrala ze dvou variant nabízených americkou vládou a místo 12 kusů víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk dostane osm kusů víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom plus čtyři kusy útočných vrtulníků AH-1Z Viper. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara je kombinace dvou strojů vhodnější než pořízení pouze víceúčelových vrtulníků Black Hawk. Vrtulníky by měly být k dispozici v roce 2023.

Podle názoru předsedy poslaneckého klubu hnutí SPD je tato transakce typickým příkladem nákupu výzbroje, která není pro obranu České republiky, ale pro expedice v cizím zájmu. Fiala poukazuje na to, že tyto typy vrtulníků jsou běžně používané při akcích námořní pěchoty SS.

„Pokračuje degenerace armády na malý expediční sbor vybavený drahými zbraněmi ze zahraničí, které jsou dodány v malých počtech a pro případnou obranu České republiky fakticky nemají žádný význam,“ poznamenal Fiala.

Politik odmítá argument akcí proti teroristům v Afghánistánu, protože se domnívá, že „teroristé k nám neproniknou z Afghánistánu, ale ze západní Evropy, kam pronikají společně s migranty a kde se muslimové radikalizují v mešitách“.

„Nebudujme armádu v zájmu expedic globalistů. Můžeme se ocitnout ve válce, která bude v naprostém rozporu se zájmy naší země,“ uvedl Fiala na závěr.