Odplata DJ Trumpovi: Čína zavedla cla na americké zboží ve výši 75 miliard dolarů

PEKING | Čína se rozhodla zavést dodatečná cla ve výši 10 % a 5 % na dovoz amerického zboží v hodnotě 75 miliard dolarů ročně, sdělil výbor pro cla a poplatky při Státní radě Čínské lidové republiky (ČLR), informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJT | repro: vanguardia.com.mx

Výbor pro tarify Státní rady ČLR oznámil, že 1. září a 15. prosince zavede dodatečná cla ve výši 10 % a 5 % na dovoz 5078 položek zboží ze Spojených států ve výši 75 miliard dolarů.

Zveřejněný seznam zboží, které bude zatíženo cly 10 %, zahrnuje zelené sójové boby, sójové boby pro setí a jiné druhy sóji, jakož i sójovou mouku. Kromě toho se 10 % cla budou vztahovat i na ropu.

Tento krok je reakcí na rozhodnutí Spojených států zavést 10 % cla na dovoz čínského zboží ve výši 300 miliard dolarů. Zpočátku se předpokládalo, že všechna cla vstoupí v platnost 1. září, ale později se Spojené státy rozhodly podmínky pro určité produkty zmírnit.

Cla jsou odloženy o 3,5 měsíce na takové kategorie zboží, jako jsou notebooky, chytré telefony, herní konzole, některé značky obuvi a oděvů. Americký vůdce Donald John Trump vysvětlil toto rozhodnutí svou neochotou zkazit Američanům vánoční nákupy. Hlupák! A další rok je konec světa, to vánoce nebudou?

Donald John Trump čeká až se mu dostaví rozum

„Chybné kroky Spojených států vedly k další eskalaci obchodních a ekonomických třenic, což vážně podkopalo zájmy nejen Číny a Spojených států, ale celého světa,“ uvádí zpráva. Navíc Peking znovu uvalí cla ve výši 25 % a 5 % na americká auta a doplňky, oznámilo ministerstvo financí republiky. Trhy okamžitě a negativně zareagovaly na zprávy. Cena ropy Brent klesla o více než 2 %, WTI o více než 3 %.


Obchodní konflikt mezi Čínou a SS trvá od loňského léta, kdy se Washington rozhodl zavést clo ve výši 25 % na dovoz 818 druhů čínského zboží v celkové výši 34 miliard dolarů ročně. Čínská strana reagovala recipročně.
Koncem května, po jedenáctém kole konzultací, strany oznámily zavedení vzájemných obchodních cel: SS – na čínský dovoz za 200 miliard dolarů, Čína – na více než pět tisíc amerických výrobků za 60 miliard.
Dvanácté, zatím poslední kolo americko-čínských jednání skončilo koncem července bezvýsledně.