První plovoucí jaderná elektrárna v Rusku se připravuje na přepravu na Dálný východ

MURMANSK | První v Rusku plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov byla novinářům předvedena v přístavním ruském městě Murmansku ve čtvrtek 22. srpna, den před odplutím do východního ruského regionu Čukotského autonomního okruhu, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Tento projekt byl navržen z pozice toho, že v naší zemi je pro výstavbu mnoho nepřístupných oblastí. A je tam těžké něco stavět, proto je tento energetický blok vhodný, protože ho lze poměrně rychle dopravit do bodu, kde je nutná elektrická energie pro potřeby obyvatelstva a průmyslu,“ uvedl Dmitrij Alekseenko, ředitel výstavby a provozu stanice.

Akademik Lomonosov se vydal na dlouhou cestu 5 tisíc km podél arktického pobřeží v pátek 23. srpna. Po Severní mořské cestě bude tažen třemi remorkéry.

Po dosažení cíle začne plovoucí jaderná elektrárna fungovat jako nejsevernější jaderná elektrárna na světě. Stavba energetického bloku pro Akademik Lomonosov začala v Baltském závodě v roce 2008 a trvala přes 10 let.

JE Akademik Lomonosov | foto: Sputnik