Johnson má o brexitu jasno. Británie nenavrhne eurokomisaře. Je to zbytečné. Odcházíme

LONDÝN | Spojené království Velké Británie a Severního Irska nenavrhne svého nového národního kandidáta do Evropské komise, protože země se chystá opustit Evropskou unii 31. října 2019. Uvedl to v pátek ve zprávě pro média vedoucí Stálého zastoupení Spojeného království při EU Tim Barrow.

Je čas udělat pápá rozpadající se EU

Nová exekutiva EU pod vedením Ursuly von der Leyen se ujme funkce až 1. listopadu 2019. To už nebude Spojené království dle britského práva členem EU. Všechny členské země měly termín nejpozději do neděle 25. července do půlnoci na oznámení svých kandidátů na eurokomisaře.

Barrow potvrdil, že Spojené království již nebude nominovat svého kandidáta do sboru komisařů pro nadcházející volební období 2019 – 2024.

Podle jeho slov britský premiér Alexander Boris de Pfeffel Johnson tím plní svůj závazek, který dal poslancům Dolní sněmovny britského parlamentu 25. července.

„Vláda jasně uvedla, že 31. října opustíme Evropskou unii bez ohledu na okolnosti. Vzhledem k tomu, že nová Komise se ujme úřadu až po našem odchodu, nebudeme potřebovat nového komisaře,“ vysvětlil britský velvyslanec při EU.

Zároveň připomněl, že britský premiér v červenci před poslanci Dolní komory jasně uvedl, že rozhodnutí Londýna neméně nového komisaře by nemělo bránit ostatním členům EU ve jmenování nové eurokomise. Británie se již nebude zúčastňovat summitů EU a začala jednat s členskými zeměmi výlučně bilaterálně.

Reklama: