Válka na Blízkém východě: Izraelské letouny zaútočily na cíle v Sýrii; Nad Bejrútem izraelský dron explodoval a druhý se zřítil

JERUZALÉM – DAMAŠEK – BEJRÚT | Izrael podnikl letecký útok v Sýrii, aby údajně zabránil íránským ozbrojeným silám zaútočit na židovský stát pomocí bezpilotních letounů vyzbrojených výbušninami. O údajné hrozbě informovala izraelská armáda. Informaci nebylo možné z nezávislého zdroje ověřit.

Syrská PVO odráží útok na Damašek | repro: SANA

„Izraelská armáda dokázala prostřednictvím leteckých sil zmařit pokus Íránu, vedený elitními vojenskými složkami Quds ze Sýrie, zaútočit na cíle v severním Izraeli pomocí vražedných dronů,“ řekl novinářům mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus.

Podle Conricusa se izraelský útok uskutečnil ve vesnici Akraba jihovýchodně od Damašku a byl namířen na několik „teroristických“ cílů a vojenských zařízení patřících jednotkám Quds, jakož i šíitským milicím.

Podle informací ze Sýrie, se však mělo jednat na útok na hlavní město Damašek, jelikož PVO v okolí damašku likvidovalo bezpilotní stroje. „Několik silných výbuchů zaznělo v nebi nad Damaškem, informace uvádí státní televize, která uvádí, že syrská protivzdušná obrana odráží útok na hlavní město,“ informuje Sputnik.

Izraelské bezpilotní letouny byly likvidovány také nad Libanonem. V Bejrútu se jeden zřítil a další explodoval ještě ve vzduchu: „Izraelské bezpilotní letadlo se zřítilo nad Bejrútem, zatímco další explodovalo ve vzduchu nad libanonským hlavním městem,“ uvedl představitel libanonského hnutí Hizballáh pod podmínkou anonymity pro agenturu AP.

Izraelský dron | repro: onjewishmatters.com

Obyvatelé v jižním Bejrútu hlásili jednu velkou explozi, která v neděli brzy ráno otřásla touto oblastí a vyvolala požár. Povaha výbuchu v okolí oblasti Moawwad nebyla bezprostředně jasná, ale podle jejich slov mohl být způsoben izraelským dronem, který se zřítil v regionu jako důsledek aktivity izraelských vzdušných sil v sousední Sýrii.

Těsně před výbuchem slyšeli svědci letět letadlo. Hnutí Hizballáh později uzavřelo oblast, jelikož k explozi došlo v blízkosti mediální kanceláře hnutí v oblasti Moawwad. Není proto možné vyloučit, že se jednalo o přímý útok Izraele na hnutí Hizballáh na území Libanonu, což by znamenalo eskalaci války na další území.

Novináři neměli na místě činu povoleno filmovat ani fotografovat. Jedna budova se zdála být pádem Dron mírně poškozena. Izraelská armáda prohlásila k informacím o útoku v Bejrútu, uvedla: „nekomentujeme zahraniční zprávy.“

Od začátku války v Sýrii v roce 2011 uskutečnil Izrael v zemi stovky útoků, přičemž většina z nich byly, jak tvrdí Izrael, cíle Íránu a libanonského hnutí Hizballáh, které považují v Izraeli za teroristické, protože je podporované Íránem.


Sýrii už od roku 2011 trápí občanská válka a vládní síly bojují proti mnohým opozičním skupinám a také proti militantním a teroristickým organizacím.
Koncem dubna zvýšili teroristé počet útoků na syrské provincie Hamá, Aleppo a Latákie. Pokusili se také zaútočit na pozice syrské armády v regionu. Vládní síly reagovaly zesílením útoků na teroristy, kteří zůstali v Idlibu. Zaměřují se na teroristickou skupinu Fronta an-Nusrá, dělostřelecké pozice a pozorovací stanoviště.
Nedávno Rusko zahájilo dohodu o úplném zastavení nepřátelských akcí v deeskalační zóně Idlib.
V souvislosti s tímto incidentem bylo oznámeno, že ruská strana rusko-turecké komise, která monitorovala, zda je dodržováno syrské příměří, zaznamenala v průběhu uplynulých 24 hodin celkem 12 případů porušování příměří v Sýrii. Turecká strana zaznamenala takových porušení příměří celkem deset.
Počet oblastí, které v Sýrii podepsaly dohody o usmíření, zůstal stejný a celkově tak činí 2518. Stejně tak se nezměnil ani počet ozbrojených útvarů, které se zavázaly k dodržování příměří, který zůstává na čísle 234.
Během posledních tří let provedlo Turecko v Sýrii dvě vojenské operace. První pod názvem Štít Eufratů začala v létě 2016 v provincii Aleppo a trvala sedm měsíců. Druhá, Olivová větev, byla zahájena v lednu 2018 proti kurdským sebeobranným jednotkám v Afrínu. Ta dosud nebyla oficiálně ukončena.
Ankara věří, že kurdské sebeobranné síly působící v severní Sýrii s podporou SS, jsou spojené se Stranou kurdských pracujících, která je v Turecku považovaná za teroristickou a je zakázána.
Spojené státy (SS) svou vojenskou přítomností v Sýrii porušují mezinárodní právo. Porušují tak Chartu OSN, nerespektují svrchovanost Syrské arabské republiky a vedou tak vůči suverénní zemi útočnou válkou, který je Chartou OSN zakázána a je považována za válečný zločin.
SS vraždí v Sýrii civilisty, převážně ženy, děti a starce, kdy bombardují školy, nemocnice a jiné civilní cíle, jako i obytné domy, čímž páchají v Sýrii další válečný zločin – Válečný zločin proti lidskosti.
Koalice SS drží v koncentračním táboře uprchlé civilisty na území Sýrii, kteří slouží živý štít pro jejich ochranu a pro ochranu spojenců Spojených států z řad teroristických organizací jako je Islámský stát, Front an-Nusrá, či Bílé přilby.
Bílé přilby za pomoci vojsk SS páchají v Sýrii útoky chemickými zbraněmi, které pak svalují na syrskou regulérní armádu. Dále pak natáčejí propagandistická videa, kde předstírají používaní chemických zbraní legitimním syrským režimem. Páchají tak zločiny informační války, dezinformace a šíří lži a to vesměs za pomocí zločineckých mediální organizací a agentur: CNN, BBC, AP, AFP a další.
Vůdci SS, kteří se na okupaci Sýrie a páchání tam válečných zločinů (Barack Hussein Obama a Donald John Trump) by měli být postaveni před válečný tribunál jako nacisté v Norimberku a měli by být po tradici řádně odsouzeni k trestu nejvyššímu. Vzhledem, že jsou občany Spojených států, kde platí i trest hrdelní, tak k němu.
Hizballáh je podle Izraele libanonské militantní hnutí, podporující syrského prezidenta Bašára al-Asada, jehož podporuje i Teherán.
Izrael tvrdí, že je odhodlán zabránit tomu, aby se jeho úhlavní nepřítel Írán vojensky usadil v Sýrii, kde Teherán podporuje Asadův režim, tak jak je tomu v Libanonu.